9 Ekim 2019 | Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde hava hareketliliği yaşanıyor. (AA)

9 Ekim 2019 | Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde hava hareketliliği yaşanıyor. (AA)

Barış Pınarı Harekatı’nın İki Önemli Noktası var: İlki Sınımızda PKK Devletinin Oluşmasını Önlemek, İkincisi Türkiye’deki Suriyelilere Güvenli Bölge Sağlamak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Barış Pınarları' açıklamasının ardından gözler Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen askeri harekâtın ayrıntılarına çevrildi. Türkiye’nin ‘Güvenli Bölge’ konusundaki kararlı tutumu karşısında Tel Abyad ve Resulayn’daki gözlem noktalarında konuşlu Amerikan askerleri bölgeden çekilirken Türkiye’nin çeşitli birliklerinden Suriye sınır hattına askeri sevkiyat sürüyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve SETA Strateji Araştırmacısı Dr. Hüseyin Alptekin harekât kapsamındaki son gelişmeleri Milat’a değerlendirdi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Barış Pınarları’ açıklamasının ardından gözler Fırat’ın doğusuna yapılması beklenen askeri harekâtın ayrıntılarına çevrildi. Türkiye’nin ‘Güvenli Bölge’ konusundaki kararlı tutumu karşısında Tel Abyad ve Resulayn’daki gözlem noktalarında konuşlu Amerikan askerleri bölgeden çekilirken Türkiye’nin çeşitli birliklerinden Suriye sınır hattına askeri sevkiyat sürüyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve SETA Strateji Araştırmacısı Dr. Hüseyin Alptekin harekât kapsamındaki son gelişmeleri Milat’a değerlendirdi.

Sahada cevap verilecek

Türkiye’nin harekât hazırlıkları sürerken açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Kürtler, bizimle savaştı ancak bunu yapmaları için onlara çok para ödendi ve teçhizat verildi. Kürtler yıllardır Türkiye’ye karşı savaşıyorlar. Bu savaşı 3 yıl boyunca engelledim ancak bizim için bu saçma, çoğu aşiret kaynaklı, sonu gelmez savaşlardan uzaklaşmamızın ve askerlerimizi eve geri getirmenin artık zamanı” İfadelerini kullandı. Ardından Twitter’da Türk ekonomisini hedef alan Trump’ın küstah açıklamasına en büyük cevabı Türkiye sahada verecek.

YPG, DEAŞ’la savaşmadı

Rakka operasyonu döneminde benzeri açıklama ve olayların yaşandığını ifade eden İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Alptekin, YPG’nin DEAŞ’la savaşmadığını, kendine alan açtığını söyledi. Tutuklu DEAŞ’lıların durumu hakkında konuşan Alptekin, “Aileleriyle beraber binlerce DEAŞ’lı kimisi hapishanelerde kimisi kamplarda tutuluyor. Türkiye’nin bu işi yönetebileceğine dair taahhüdü var. Güvenli bölgeye girerse tutuklu DEAŞ’lıları ülkelerine geri dönmesi noktasında zapturapt altına almaya hazır” dedi.

Ekonomik saldırıyı Trump’ın ağzından duydular

Türkiye aleyhine oldukça menfi açıklamalar yapan Trump’ın kişisel olarak güvenilir bir başkan olmadığını vurgulayan Alptekin, “Biz ekonomik saldırı var dediğimizde alay edenler bunu doğrudan Trump’ın ağzından duymuş oldular. Ayrıca Trump Kürtlerle değil PKK’yla işbirliği yaptıklarını da açıkladı. ABD kamuoyunda Erdoğan’a boyun eğdiği algısını yıkmak için de uluslararası teamüllere sığmayan kabalıkta açıklamalarda bulundu” diye konuştu.

Bu harekâtın iki önemli misyonu var

Sınırdaki ABD birliklerinin çekilmeye başladığına dikkat çeken Alptekin, “Bu çekilme sahadaki dengeleri değiştirebilir mi bunu zaman gösterecek.  Önemli olan sahada ne olacağıdır. Bir hafta öncesine göre bugün daha iyi bir noktadayız. Bu harekâtın iki önemli misyonu var.

Barış Pınarı Harekatı neden yapılıyor?

  • Terör unsurlarını sınırlarımızdan atmak ve ABD silahlarıyla güçlenen PKK’nın devletleşme azmini ortadan kaldırmak.
  • Türkiye’de sayıları yaklaşık dört milyonu bulan Suriyeli sığınmacılara dönebilecekleri ve hizmet alabilecekleri güvenilir bir liman sağlamak. Kendi yurtlarında yaşanabilir bir alan tesis etmek.

” ifadelerini kullandı.

[Milat, 9 Ekim 2019]

Etiketler: