• Kamuoyunda Üçüncü Yargı Paketi olarak bilinen 28.07.2020 tarihli ve 7251 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile yargıda yeni bir dijital uygulamaya geçilmiştir.
  • SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar’ın moderatörlüğünü yapacağı panelin konuşmacıları; RTÜK’ten İbrahim Uslu, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Bülent Kent ve SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörlüğü Araştırmacısı Turgay Yerlikaya.
  • Moderator : Ferhat Pirinççi, SETA Speakers: Mey Al Sayegh, Communication Manager at the Ministry of Social Affairs, Lebanon Nasser Yasin, American University of Beirut Imad Risk, Isticharia for Strategic &Communication Studies(ISCS) Lebanon Sami Atallah, The Lebanese Center for Policy Studies (LCPS) SETA · Domestic and Regional Implications of Beirut Explosion The huge blast in Beirut unfolds a new chapter in Lebanon’s already fragile political and economic landscape, intensifying its economic hardships and political tensions. The emerging turmoil also deepened foreign involvement into the country, both by regional players as well as international actors. SETA organizes a webinar to discuss what strategic implications the blast could produce and how they would affect the country’s future stability. Please kindly join us.
  • Moderatör: Oğuz Güngörmez, SETA Konuşmacılar: Saadet Oruç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Enes Bayraklı, SETA, Türk-Alman Üniversitesi Mustafa Efe, AFSAM Idlir Lika, Araştırmacı SETA · Doğu Akdeniz ve Türkiye-Fransa İlişkileri Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon rezervleri bölgeye yönelik ilgiyi artırmış, deniz yetki alanlarının paylaşılması meselesi ülkeler açısından stratejik önceliğe sahip bir konu haline gelmiştir. Yunanistan’ın Rodos, Girit, Meis gibi adalara da deniz yetki alanları tanıyarak Doğu Akdeniz bölgesinde geniş bir egemenlik alanı iddia etmesi ve Fransa’nın Yunanistan’ı destekleyen bir tutum sergilemesi, Türkiye-Fransa ilişkilerini oldukça sorunlu bir hale getirmiştir. Bu bağlamda SETA Avrupa Direktörlüğü Doğu Akdeniz’de yaşanan güncel gelişmeler ışığında Türk-Fransız ilişkilerini değerlendirecek. SETA araştırmacısı Oğuz Güngörmez’in moderatörlüğünü yapacağı panelde, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, Brüksel Koordinatörü ve Avrupa Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Enes Bayraklı, AFSAM Başkanı Mustafa Efe ve Koç Üniversitesi’nden Dr. Idlir Lika konuşmacı olarak yer alacaktır.
  • Moderator :Kevser Erol, SETA Speakers :Aristotle Kallis, Keele University Amina Easat-Daas, De Montfort University Omar Begg, MEND SETA · Impact and the State of Islamophobia in the UK The web-panel entitled „Impact and the State of Islamophobia in the UK“ will be moderated by   Seta Brussels Research Assistant Kevser Erol and the panelists include Aristotle Kallis from Keele University, Amina Easat-Daas from De Montfort University and Omar Begg from the British organisation Mend (Muslim Engagement and Development). Aristotle Kallis and Amina Easat-Daas are experts on Islamophobia and are regular contributors to the European Islamophobia Report since many years.

Bu Konuda Daha Fazla

  • SETA · 19. Yılında AK Parti Ekonomi Moderatör : Nurullah Gür, SETA / İstanbul Medipol Üniversitesi Konuşmacılar : Kerem Alkin, İstanbul Medipol Üniversitesi Erdal Tanas Karagöl, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

  • SETA · 19. Yılında AK Parti Siyaset Moderatör : Nebi Miş, SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Konuşmacılar : Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Duran, SETA Genel Koordinatörü

  • SETA · 19. Yılında AK Parti Dış Politika Moderatör : Muhittin Ataman, SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü / Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Konuşmacılar : Cevdet Yılmaz, AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Ufuk Ulutaş, Dışişleri Bakanlığı, SAM Başkanı Murat Yeşiltaş, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü

  • SETA · Beyrut Patlaması | Ulusal ve Bölgesel Gelişmeler Moderatör : Muhittin Ataman, SETA Konuşmacılar : Ferhat Pirinççi, SETA Zeynep Karataş, TRT Kürdi Mustafa Yetim, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, ORSAM Ayşe Selcan Özdemirci, ORMER

  • SETA · Dördüncü Yılında 15 Temmuz Darbe Davaları ve FETÖ ile Mücadele "Dördüncü Yılında Yargılamalar Işığında 15 Temmuz Darbe Girişimi” başlıklı bir web paneli düzenliyor. Cumhuriyet tarihinin en elim hadiselerinden biri olan darbe teşebbüsünün üzerinden dört yıl geçti. Henüz darbe faaliyetleri devam derken başlatılan soruşturmalar takip edilen aylarda davalara dönüştü ve bugün itibarıyla açılan 289 darbe davasının yüzde 95’i sonuçlandı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki organizasyonu, FETÖ’nün sivil ve askeri kanatları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı hedefleyen iki ana dava olan Genelkurmay çatı ve Akıncı davaları büyük önem taşıyor. Çatı davası ilk derece yargılama geçtiğimiz yıl Haziran ayında verilen hükümle tamamlanırken Akıncı davasında ise kararın bu yıl içinde çıkması bekleniyor. Artık sona geldiğimiz yargılamalarda ortaya çıkan veriler hem FETÖ’nün örgütsel yapısını hem de 15 Temmuz’u analiz etmemize imkan tanıyan ciddi bir kaynak haline geldi. Darbe davalarının yanında bugün dahi örgütün TSK’daki mahrem yapılanmasına dönük operasyonlar yoğun şekilde sürdürülüyor. Sadece 2020’nin ilk altı ayında FETÖ üyeliği sebebiyle TSK’dan ihraç edilen askeri personel sayısı binden fazladır. Dört bini aşkın asker hakkındaki adli/idari süreç ise halen devam ediyor. Dolayısıyla örgütün ve TSK yapılanmasının nesnel olgulara dayalı olarak ele alınması güncel ve yakın bir tehdidin bertaraf edilmesine katkı sunacaktır. Bu düşünceden hareketle düzenleyeceğimiz web panelde darbe davalarında geçtiğimiz dört yılda kat edilen mesafe ve yargılamaların sonuçları değerlendirilecek. SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Cem Duran Uzun’un moderatörlüğünü yapacağı panelde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Hüseyin Aydın, 15 Temmuz Şehit ve Gazi Yakınları ve Milli Savunma Bakanlığı Avukatı Eyüphan Korkmaz ve SETA’dan Mert Hüseyin Akgün konuşmacı olarak katılacak. Etkinlik SETA’nın sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır.