Rusya ve ABD İkinci Soğuk Savaş Denemesindeler

Insight Turkey Genel Yayın Yönetmeni Talip Küçükcan, Ortadoğu üzerinden ikinci bir Soğuk Savaş denemesi yapıldığı ve kazananın Rusya olduğu yorumunda bulundu.

TRT Türk’te yayınlanan Küresel Bakış programında Ortadoğu’daki son gelişmeleri küresel güçler bağlamında değerlendiren Insight Turkey Genel Yayın Yönetmeni Talip Küçükcan, ABD ve Rusya’nın Ortadoğu üzerinden ikinci bir Soğuk Savaş denemesi yaptığını belirtti.

Suriye’de Rusya’nın öne çıkması ve ABD’nin Ortadoğu’da zayıflayan konumunu değerlendiren Küçükcan, Rusya’nın Ortadoğu’da tarih sahnesine geri çıkmak için hamleler yaptığını, ABD’nin ise çatışmalı alanları terk etme eğiliminde olduğunun altını çizdi.

Küçükcan, Suriye’ye yönelik yaşanan son gelişmelerde oyun kurucu rolünde görünenin Rusya olduğunu ve bu durumun Amerika’yı bölgede rahatsız edeceğini belirtti. Rusya’nın girişimlerini Ortadoğu’daki son kalesi olan Suriye’yi koruma hamleleri olarak niteleyen Küçükcan, Rusya – ABD ilişkilerinde kazanan tarafın Rusya olduğunu ifade etti.

Etiketler: