Arap Gücü, İran-Arap Savaşını Tetikler

Uzmanlar, ABD'nin Suriye'de kurmak istediği Arap gücünün asıl görevinin İsrail'in güvenliği için İran'ı engellemek olduğunu, bu hamlenin bölgede "İran-Arap savaşının tetiklenmesi" anlamı taşıdığını savunuyor.

ABD’nin Suriye’de kurmak istediği Arap gücünün ”İran-Arap savaşı çıkarabileceği” uyarısında bulunuldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Arap ülkelerinin askerlerinden oluşan bir kuvveti Suriye’ye DEAŞ’tan alınan bölgelere güvenliği sağlamak üzere getirmek istediği yönündeki iddiaları AA muhabirine değerlendiren uzmanlar, kurulması planlanan Arap gücüyle İsrail’in güvenliği için İran’ın engellenmesinin amaçlandığını ancak bu hamlenin bölgede ”İran-Arap savaşının tetiklenmesi” anlamı taşıdığını ifade ediyor.

SETA Strateji Araştırmaları uzmanı Doç. Dr. Talha Köse, ABD’nin uzun vadede bölgeden ayrılmayı planladığını, ayrılırken bölgede boşluk oluşmaması için yeni bir vekil bırakmak isteyebileceğini söyledi.

ABD’nin oluşacak boşluğu İran ve Rusya’nın dolduracağı endişesi taşıdığını belirten Köse, şöyle devam etti:

Irak, Suriye ve Yemen’de merkezi hükümetlerin tasfiyesi sonrası oluşan boşluğu ağırlıklı olarak İran, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri kısmen ise Amerika’nın çalıştığı PYD doldurdu.

Anladığımız kadarıyla ABD uzun vadede bölgeden çekilmek istiyor. Trump yönetimi de bu konuda planlarını söylemekten de çekinmiyor ama Pentagon buradan çekilirse bölgede oluşacak boşluğun, Amerika’nın düşmanları hatta bizim o bölgede rakiplerimizin de içinde olduğu güçler tarafından doldurulacağını düşünüyor.”

Kurulması planlanan Arap gücünün ciddi sorunlar barındırdığını vurgulayan Köse, şu değerlendirmelerde bulundu:

“1960’lı yıllardaki gibi kuşatıcı bir Arap gücü fikri yok ya da o yıllardaki gibi bir Arap milliyetçiliğini yeniden diriltilmesi söz konusu değil. O zamanlar tabii İsrail karşıtlığı üzerinde bir birleşme vardı, şu anda biraz İran karşıtlığı üzerine kurulmuş bir birlik düşüncesi var. Bu ne kadar gerçekçi bir tehdit o da tartışılır. Bunların hepsi senaryo ama senaryonun sahaya yansımasına baktığımızda Suudi Arabistan’ın çok güçlü askeri blok oluşturma kapasitesi olduğu kanaatinde değilim.

Türkiye burada o ülkelerle koordineli bir yaklaşım gerçekleştirebilirse yapıcı roller de üstlenebilir. Çünkü bu ülkelerin hiçbirinin ciddi bir askeri kapasitesi yok. Şu çok net, bunlar beceriksiz ve hiçbir başarı hikayeleri olmayan ülkeler. Bir yandan Rusya ile iş birliği içinde olan bir yandan İran ile hem iş birliği hem de müttefiklik ilişkilerini sürdüren Katar’ın Arap gücünde yer alma talebi de anlaşılabilir bir şey değil. Böyle bir kapasitesi de yok. En fazla maddi açıdan destek verebilir. Suudi Arabistan’ın Katar’ı izole etme planları ortada ama ABD’nin de Katar’a karşı aldığı net bir tavır yok.”

“Türkiye, Afrin operasyonuyla önemli bir aktör olduğunu gösterdi”

“ABD’nin uzun vadede Kürtlerle de çok büyük bir planı olmadığı ortaya çıktı.” görüşünü ileri süren Köse, PYD’nin hem demografik olarak hem de diğer aktörlerle ilişkileri açısından da boşluğu doldurabilecek kapasitesi olmadığının görüldüğünü söyledi.

Doç. Dr. Talha Köse, şu ana kadar oyunun dışında kalan Türkiye’nin Afrin operasyonuyla önemli bir aktör olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, şunları anlattı:

“Şimdi Araplar şöyle düşünüyor, ‘Oradaki boşluğu dolduramazsak bölgede Arap olmayan unsurlar boşluğu doldurur.’ Bence Zeytin Dalı Harekatı oyun değiştirici bir hamle oldu.

Mısır da belirleyici bir aktör gibi görünüyor ama kendi içerisinde kırılganlıkları, ekonomik sorunları var. Dolayısıyla Arap gücü hamlesinin Türkiye’yi bölgede dengelemek için oluşturulduğu ya da böyle bir hedefi olduğu kanaatinde değilim. Bu birliğin asıl hedefi İran. Ama eğer bu Arap gücü İran’ı dengeleme konusunda bir başarı sağlarsa ve İran’ı dengelerse, Türkiye’yi de hedefe alabilirler.”

ABD’nin gücünü Asya- Pasifik’e çekmek istediğini dolayısıyla çekilirken açılan boşluğa Rusya’nın yerleşmesi endişesi yaşadığına dikkati çeken Köse, “ABD her ne kadar Rusya’yı dengelemek istese de her halükarda orada açılacak boşluk Rusya lehine gelişecektir.” dedi.

[AA, 30 Nisan 2018]

Etiketler: