Türkiye Siyasetinin Konjonktürel Gelişmelere Direnci

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, seçim sonuçlarında en fazla ön plana çıkan unsurun partiler açısından siyasal haritanın donuklaşması olduğuna dikkat çekti.

Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Siyaset 24 programında, 30 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, seçim sonuçlarında en fazla ön plana çıkan unsurun, partiler açısından siyasal haritanın donuklaşması olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin aslında Kemalist projeyle hesaplaşmanın donuklaştırdığı bir siyasal haritaya sahip olduğunu belirtti.

2007’den bu yana meydana gelen Gezi eylemleri, Çözüm Süreci, 17 Aralık operasyonu gibi siyasi gelişmelerin seçmen eğilimlerine yansımamasının çok ilginç olduğunu ifade eden Ete, 2007’den beri seçmenin siyasi partilere hem oran hem bölgesel olarak aynı oranda dağılımının Türkiye siyasetinin önünde duran en büyük problem olduğuna dikkat çekerek, “Hangi gerekçe dolayısıyla Türkiye siyaseti konjonktürel gelişmelere direnç gösteriyor?” sorusunun sorulması gerektiğini belirtti.

Ete değerlendirmesinde, “Türkiye’nin her tarafından oy alabilen AK Parti gerçeği bu seçimde de değişmedi. AK Parti’nin her bölgede farklı ana muhalefet partileri var, fakat genel olarak Türkiye siyasetinde bir ana muhalefet partimiz yok. ” görüşünü savundu. 

Etiketler: