21 Ağustos 2020 | Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi (sol 3), resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Başkanı Donald Trump (solda) ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Perspektif: Kazımi’nin Washington Ziyareti Irak Siyasetini Yeniden Şekillendirebilecek mi?

Irak Başbakanı Kazımi’nin Washington ziyaretinin gündeminde ne vardır? Ziyaretin Irak iç siyasetine etkisi ne olacaktır? Ziyaret Irak’ın dış ilişkilerini nasıl etkileyecektir?

Gerek Irak’ın içerisinden geçtiği istisnai ortam gerekse bölgenin ve dünyanın içinde bulunduğu durum dikkate alındığında Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Washington ziyareti olağanüstü bir gelişme olarak nitelendirilebilir. Bazı gözlemciler Irak’ın bölgesel ve uluslararası ilişkileri bağlamında bir dönüm noktası olacağını dile getirerek beklenti çıtasını yükseltmekten çekinmiyor.

Irak hükümetinin kurulmasından üç ay sonra Trump yönetimi, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin 20 Ağustos 2020 Perşembe günü Beyaz Sarayı ziyaret edeceğini duyurmuştur. İki ülke güvenlik, enerji, sağlık ve ekonomik destek alanlarında iş birliği yoluyla ilişkileri genişletmeyi umuyor.

Ziyaret, iki ülkenin DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldırmak için ortak operasyon yürüttüğü ve artan koronavirüs salgını ile mücadele ettiği kritik bir dönemde gündeme gelmiştir. Bu, önceki Başbakan Adil Abdulmehdi hükümeti döneminde gergin ilişkilerin sürdüğü üç yıldan bu yana bir Irak başbakanının ABD başkentine düzenleyeceği ilk ziyaret niteliğindedir. Kazımi önemli bir bakanlar heyeti eşliğinde, Trump ve aralarında savunma ve hazine bakanları da olmak üzere beraberindeki Amerikalı üst düzey yetkililerle görüşmüştür. Kazımi, Irak Ulusal İstihbarat Teşkilatı yönetiminde olduğu dönemden beri Washington ile geniş çaplı bir ilişkiler ağına sahiptir.

ZİYARETİN GÜNDEMİ

Ziyarette önemli siyasi ve güvenlik başlıklarının yanı sıra Irak’taki Amerikan güçlerinin geleceği ve bu güçlerin İran’a bağlı milisler tarafından sürekli maruz kaldığı füze saldırıları gibi konuların öncelikli gündem maddeleri olarak ele alınması bekleniyor. İki tarafın DEAŞ’a karşı savaşta ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon misyonunu azaltması ve aradaki stratejik diyaloğun ikinci turunun tamamlanmasına dönük bir yol haritası üzerinde anlaşması öngörülüyor. İki taraf ayrıca askeri iş birliğinin güçlendirilmesi, bu bağlamda ABD’nin Iraklı subay ve pilotlara yönelik eğitim programlarının sürdürülmesi ve terörle mücadele güçlerine lojistik destek sağlanması konularını görüşecektir…

Etiketler: