Çözüm Sürecinde Suriyeli Kürtler

SETA Ortadoğu Uzmanı Ufuk Ulutaş, Habertürk'te yayınlanan Eksen programında Suriyeli Kürtlerle ilgili olası senaryoları değerlendirdi.

Habertürk’te yayınlanan Eksen programında Suriyeli Kürtlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan SETA Ortadoğu Uzmanı Ufuk Ulutaş, Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’den Irak’a kadar herhangi bir Kürt oluşumunun ortaya çıkması ihtimalinin gerçekçi olmadığını belirtti.

Kuzey Suriye’de muhtemel PYD senaryoları üstüne analizlerde bulunan Ulutaş, Suriye’nin kuzeyinde coğrafi olarak ciddi bir sıkıntı var olduğunu ve Baas rejiminin politikası gereği oraya büyük Arap aşiretlerin yerleştirildiğini, dolayısıyla Kürtler’in blok halinde bir kara parçasına hâkim olmaması nedeniyle bölgede bir Kürt oluşumunun mümkün olmadığının altını çizdi.

İkinci olarak, “Böyle bir oluşum ekonomik olarak nasıl ayakta kalabilecek? Barzani’nin her şeye rağmen böyle bir oluşumu destekleyeceğini mi düşünüyorsunuz?” diyen Ulutaş, üçüncü bir sebep olarak da, “Ortadoğu analizlerinde Türkiye’nin bir aktör olarak hesaba katılmaması. Bu, Soğuk Savaş döneminden kalma bir alışkanlık.” yorumunda bulunarak, bölgede bir Kürt oluşumunun gerçekçi olmadığını ifade etti.

Etiketler: