“PKK’nın Silahsızlandırılması Çok Acil”

Kürt sorunu ile PKK sorunu mümkün mertebe birbirinden ayrıştırılarak ele alınmalıdır. PKK büyük ölçüde Kürt sorunundan beslenen ve Kürt sorununu besleyen bir örgüttür. Örgütün bir liderlik kadrosu ve organizasyon şeması mevcuttur. Bu nedenle, PKK'nın silahsızlandırılması ile ilgili adımların atılmasında konuşulacak kişiler mevcuttur.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı (SETA), daha önce Kürt sorununun çözümüne ilişkin hazırladığı rapor ile dikkatleri üzerine toplamıştı.

Özellikle sorunun çözümünde referans alınan “akil adamlar” dahi bu rapora kayıtsız kalmamıştı. SETA’nın Kürt sorunu ile ilgili araştırmalarına imza atan, Siyaset Araştırmaları Koordinatörü Hatem Ete, çok ilginç tespitlerde bulundu.

Ete, Kürt açılımında en öncelikli meselenin terör örgütü PKK’nın silahsızlandırılması olduğu görüşünde. Silahların konuştuğu ortamda hiçbir reformun yapılamayacağına işaret ederken, “Kürt açılımının” sanıldığının aksine, reformlardan önce terör örgütü PKK’nın silahsızlandırılması ile başlayabileceği mesajını verdi. Ete’ye göre, PKK’nın silah bırakması için hiçbir ön şarta gerek yok.

Öcalan’ın 15 Ağustos’ta yapacağı açıklamada Türkiye içindeki PKK unsurlarını Türkiye dışına çıkmalarını istemesi ile PKK’nın silahsızlandırılması süreci de başlayabilir…

EN ACİL KONU PKK’NIN SİLAHSIZLANDIRILMASI

Kürt sorununa ilişkin araştırmalarıyla tanınan SETA’nın Siyaset Araştırmaları Koordinatörü Hatem Ete, “PKK’nın önümüzdeki yıllarda yaşayabilmesi mümkün değildir. Kürt açılımının kazasız belasız yol alması da PKK’nın bir an önce silahsızlandırılmasına bağlıdır” dedi…

Hükümetin Kürt sorununa ilişkin yeni açılımı neleri içermeli?

Bu konuda, usul esastan daha önemlidir. Esasın neleri içereceğini usul belirleyecektir. O yüzden zamanın biraz daha usuldeki eksiklikleri gidermeye ayrılmasında yarar vardır. İletişim stratejisinin, açılımların sıralamasının, yol haritasının ayrıntılı bir şekilde belirlenmesine ihtiyaç var. Şu anda, gözüken en önemli ihtiyaç, çatışmasızlığın ve PKK’nın silahsızlandırılmasının sağlanmasıdır. Bunun yapılması, açılımların önündeki en önemli engeli de ortadan kaldırmış olacaktır.

Açılımdan önce PKK’nın silahsızlandırılması mı gündemde?

Eş zamanlı olarak kamuoyunun psikolojisini ve açılımın ciddiyetine güvenini sağlamak üzere birtakım sembolik adımların atılmasında yarar var. Sürece katkıda bulunan tarafların mutabakatı gözetilerek, esasa ilişkin olmayan, ama ciddi bir psikolojik etki oluşturabilecek Kürtçe dilinin serbestçe kullanılmasına yönelik düzenlemelerin yapılmasında yarar var. Dağların, “Ne Mutlu Türküm” diyen yazılardan temizlenmesi, köy isimlerinin iadesi bu süreçte atılabilecek sembolik adımlardır.

PKK’nın varlığı anlamsızlaştı

Hiçbir adım atılmadan PKK’nın silahsızlandırılması mümkün olabilir mi?

PKK, sadece iç dinamikler ele alınarak değerlendirilemez, Türkiye’nin son yıllarda sürdürdüğü aktif dış politika, ABD’nin Irak’ı işgaliyle Ortadoğu’yu soktuğu yeni süreç PKK’nın yaşayabilirliğini zora soktu. Demokratikleşme yönünde gerçekleştirilen reformlar da PKK’nın beslendiği iddiaları ortadan kaldırır.

İç ve dış siyasetteki bu gelişmelerin örtüşmesi PKK’nın varlığını anlamsızlaştırmıştır. PKK’nın önümüzdeki yıllarda yaşayabilmesi mümkün değildir. Kürt açılımının kazasız belasız yol alması da PKK’nın biran önce silahsızlandırılmasına bağlıdır.

Yıllarca ellerinde silahla dağda kalmışlar, “haydi, gelin” dediğinizde, hiçbir şart öne sürmeden gelecekler mi?

Bugün geldiğimiz süreçte silahsızlanmanın gerçekleşmesi için demokratik açılımlar dahil, bir ön şarta gerek yoktur. Bilakis, silahsızlanmanın gerçekleşm

Etiketler: