21 Şubat 2022 | Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB dışişleri bakanları toplantısına katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba basın toplantısı düzenledi. (Dursun Aydemir / Anadolu Ajansı)

Perspektif: Rusya’nın Ukrayna’yı İşgali | Bilgi Üretimi ve Karşıt Anlatılar

Rusya-Ukrayna savaşında medyada oluşturulan karşıt anlatılar nelerdir? Savaşın kamuoyuna aktarımında sosyal medya nasıl rol oynamıştır? Batı medyası kriz sürecinde Türkiye’yi nasıl konumlandırmaya çalışıyor?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali başlangıcından itibaren medya üzerinden yürütülen bir mücadele alanı haline gelmiş durumdadır. Rusya kendi tezlerine meşruiyet sağlayabilmek için tarihsel referanslar ve güncel tehdit algısından beslenen bir anlatı inşa ederek bu anlatıyı dijital araçları da içeren bir stratejiyle yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Ancak gelinen noktada hem uluslararası yayıncılık yapan medya kuruluşlarında hem de dijital yayıncılık yapan platformlarda Ukrayna tarafını destekleyen Batı kaynaklı anlatı hakim konumdadır. Bu durumda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da sert güç kullanarak sahada nispeten üstünlük sağlayıp “savaş”ı kazanma ihtimali yüksek görünse de kitlelerin zihinlerini ve kalplerini kazanmada şimdiden başarısız olduğu aşikardır.

Rusya-Ukrayna savaşının diğer bir önemli boyutu ise sosyal medya şirketlerinin Rusya’ya yaptırım uygulamada Batılı devletlerle eş güdüm halinde hareket etmesi olmuştur…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: