SETA > Haber |

Kriter Dergisinin Aralık Sayısı Çıktı

Kriter Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun ABD’nin FETÖ, DEAŞ, PKK/PYD, faiz lobisi ve ülke içinde CHP ile yürüttüğü Türkiye’yi köşeye sıkıştırma çabalarını ele aldı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 19. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun ABD’nin FETÖ, DEAŞ, PKK/PYD, faiz lobisi ve ülke içinde CHP ile yürüttüğü Türkiye’yi köşeye sıkıştırma çabalarını ele aldı.

İsmail Çağlar, Ali Aslan, Tacettin Kutay ve Ramazan Akkır gündemdeki Atatürkçülük ve Kemalizm tartışmaları çerçevesinde Kemalizmin ne olmadığını, muhazafakar siyasette Atatürk’ün yerini ve CHP’deki Atatürk rahatsızlığını ele aldılar. Aynı konu çerçevesinde Atatürk ve Kemalizm üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Hanioğlu Atatürk’ün tarihselleştirilmesi gerektiğini ve daha kapsayıcı unsurlar varken toplumu Atatürk ortak paydasında biraraya getirme çabalarının anlamlı olmadığını vurguladı.

Nebi Miş AK Parti’nin 2019 seçimlerine hazırlıklarını, Yusuf Özkır da AK Parti ve muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi seçimlerine giden yolda uyguladıkları politikaları kaleme aldı.

Necdet Özçelik Türkiye’nin terörle mücadelesinde 2017’de askeri yöntemlerle alınan sonuçları, Cem Duran Uzun ise söz konusu mücadelede yargının milli duruşunu kaleme aldı.

Metin Erol ve Kevser H. Akdemir BBC’nin kullandığı provakatif dile Türkiye’de son dönemde yaşanan önemli hadiselerdeki duruşu üzerinden dikkat çekerken, Mevlüt Tatlıyer ise kaleme aldığı yazıda Batı’nın medyayı etkin bir manipülatif güç olarak kullandığına işaret etti.

Tuncay Kardaş dış politika konusunda Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan krizlere değindi. Kenan Kıran FETÖ üyeleri tarafından ABD’de yeniden kurgulanan kumpas davasını ele aldı. Tarık Dağlı ise söz konusu davadaki FETÖ izlerini kilit isimler ve ilişkileri üzerinden değerlendirdi.

Bercan Tutar NATO tatbikatında yaşanan skandalı konu aldığı yazısında ABD’nin Türkiye’ye yönelik öfkesinin dışavurumuna dikkat çekti.

Muhittin Ataman Suudi Arabistan’daki yönetim değişikliğini ve son gelişmeleri ele alırken, Veysel Kurt vekalet savaşlarına sahne olan Yemen’deki insani sorunlara vurgu yaptı.

Mustafa Caner, Emrah Kekilli ve İsmail Numan Telci kaleme aldıkları yazılara Ortadoğu eksenindeki son gelişmeleri değerlendirdiler.

Sadık Ünay Türkiye’nin algı operasyonları ile maruz kaldığı ekonomik saldırıları kaleme aldı.

Nurullah Gür yerli otomobil projesini gerçekleştirmek konusunda yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Son olarak M. Akif Memmi yayın dünyasındaki gelişmeleri değerlendirdiği yazılarında bu ay TÜYAP kitap fuarını, yayın kurulu üyemiz İbrahim Altay’ın kitabını ve yeni çıkan kitapları ele aldı.