Hamas’ı Suçlamak İsrail Propagandasıdır

SETA dış politika analisti Can Acun, İsrail'in Gazze'yi Hamas'ın füze saldırıları neticesinde işgale başladığı ve bombaladığı gibi söylemlerin İsrail propagandası olduğuna dikkat çekti.

360 ekranlarında, İsrail’in Gazze saldırılarına yönelik açıklamalarda bulunan SETA analisti Can Acun, uluslararası güçlerin yeşil ışık yaktığı kara harekâtının ne kadar devam edeceğinin belirleyicisinin, İsrail’in orantısız saldırılarına direniş gösteren Hamas olduğuna dikkat çekerek, “Direniş yoğun bir şekilde İsrail güçlerine kayıp verdirirse, bu süreci farklı bir yere götürür.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının devamında, Türkiye’de bazı çevrelerin yaşananlardan Hamas’ı sorumlu tutması hakkında konuşan Acun, “Hamas’ın füze saldırıları neticesinde İsrail’in Gazze’yi bombaladığı ve bu işgal sürecine başladığı ifade ediliyor. Bunun karşısında durmak lazım. Bu tamamen İsrail propagandasıdır. İsrail’in burada işgal devleti olduğunu, Filistinlilerin topraklarını doksan yıldır işgal altında tuttuklarını, insanları adeta bir açık hava hapishanesinde tuttuklarını, Gazze’nin tüm sınırlarının İsrail tarafından ablukaya alındığını ve ne deniz ulaşımı ne hava ulaşımına izin vermediğini akılda tutmak gerekiyor. Bu durumda işgale karşı direnen Hamas’ı suçlamak tamamen İsrail propagandasıdır.” değerlendirmesinde bulundu. 

Etiketler: