İsrail Kamu Diplomasisi Neyi Amaçlıyor?

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, İsrail'in katliam yapmasına rağmen, tamamıyla kamu diplomasisi atağı içerisinde özellikle Amerikan kamuoyuna seslenme ihtiyacı hissettiğinin altını çizdi.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Küresel Siyaset programında, İsrail Kamu Diplomasisi üzerine değerlendirmelerde bulunan SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, İsrail’in katliam yapmasına rağmen, tamamıyla kamu diplomasisi atağı içerisinde özellikle Amerikan kamuoyuna seslenme ihtiyacı hissettiğinin altını çizdi.

Konuşmasında, dünya genelinde İsrail aleyhinde gerçekleşen protestolara karşılık, İsrail Ordusu’nun dünyanın en ahlaklı ordusuymuş gibi açıklamalar yapılmasının hükûmetler nezdinde başarılı olabileceğini, fakat halklar için bir anlamının bulunmadığını belirten Ulutaş, “Belki İsrail kamu diplomasisinin öncelikli hedefi halklar değil. İsrail’in katliam resimlerini gören dünyanın sağduyulu hiçbir ülkesinin halkı, İsrail tezlerine inanmaz. Belki Amerika’nın cahil kesimi İsrail’in bu argümanlarına inanmak istiyordur. O da inançla alakalı bir şey fakat diğer dünyanın hiçbir halkının inanacağını düşünmüyorum. Daha çok hükûmetler nezdinde bu çalışmalarını yürütüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: