ABD’nin Suriye’de Denge Politikası ve Terör İlişkisi

Amerika’nın bölgede izlemeye çalıştığı denge politikası üzerine değerlendirmeler bulunan Fahrettin Altun: “Türkiye diyor ki; YPG ile beni aynı oyunun iki unsuru olarak göremezsin, önümüzdeki dönemde de ben bunu göstermek adına adım atacağım.”

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, Türkiye ve Amerika’nın Suriye politikası üzerine değerlendirmelerde bulunan Altun, Türkiye’nin bölgedeki bütün sorunların kaynağında Esad rejimini gördüğünü vurgulayarak “Halep’in, Srebrenitsa olmasını konuşuyoruz. Aslında baktığımızda bu kadar ağır bir insani kriz var karşımızda ve Türkiye buna karşı duyarlı bir tavır gösteriyor. İnsani krize duyarlı olmanın yanında da bir anlamda kendi egemenliğini korumakla ilgili bir kaygı; bir arayış içerisinde. Şu anda denklemdeki bütün unsurlarla beraber biz düşünüyoruz fakat bazı müdahalelerle bu denklemin değişmesi ve küresel aktörlerin de buradaki yaklaşımlarını farklılaştırma ihtimali aslında uluslararası politikayı temel yapan unsur.” yorumunda bulundu.

Konuşmasının devamında Amerika’nın bölgede izlemeye çalıştığı denge politikası üzerine de değinen Altun, “Türkiye diyor ki; YPG ile beni aynı oyunun iki unsuru olarak göremezsin, önümüzdeki dönemde de ben bunu göstermek adına adım atacağım.” tespitinde bulundu.

Etiketler: