Değişen Suriye Denkleminde Türkiye’nin Yeni Tutumu

Murat Yeşiltaş: “Türkiye’nin Suriye politikasında askeri denklemin daha az; siyasi ve insani boyutun daha fazla olmasından dolayı bu noktaya geldik. Belki de konuşmamız gereken Türkiye’nin bugüne kadar yapmadıklarıydı.”

Kanal 24 ekranlarına konuk olan SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, Ankara’da gerçekleşen saldırının ardından Türkiye’nin Suriye politikası üzerine ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Haziran ayından bugüne yaşadığı sürecin Suriye ekseninde yaşananlarla doğrudan bağlantılı olduğunun altını çizen Yeşiltaş, “Türkiye’nin iki cephede savaştığı bir terör denklemi söz konusu ve bir terör ablukasıyla Türkiye karşı karşıya.” dedi.

Konuşmasında “Türkiye’nin Suriye politikasında askeri denklemin daha az; siyasi ve insani boyutun daha fazla olmasından dolayı bu noktaya geldik. Belki de konuşmamız gereken Türkiye’nin bugüne kadar yapmadıklarıydı.” yorumunda bulunan Yeşiltaş, “Siz fiili durum oluşturamazsanız askeri olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne YPG’nin terör örgütü olduğunu anlatamazsınız çünkü siyasi pozisyonunuz bunu anlatma konusunda Suriye’deki denklem yüzünden imkânlı hale gelmiyor ve Türkiye’nin meydan okuması bence bu.” dedi.

Etiketler: