Rusya’ya Sınırları Gösterildi

Fahrettin Altun: “Rusya bölgede her hal ve şartta her zorluğa karşı çıkabilen bir aktör olarak görülüyordu. Hesap sorulamaz bir aktör olarak görülüyordu. Türkiye’nin bu hamlesiyle birlikte Rusya’nın sınırları gösterildi.”

A Haber ekranlarında yayınlanan Söz Teması programına konuk olan SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, sınır ihlali gerçekleştiren Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Suriye krizi ekseninde Türk-Rus ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Söylemsel alana baktığımızda Rusya mangalda kül bırakmıyor. Fakat pratikte baktığımızda reel alanda manzara çok daha farklı. Rusya’nın çok kolaylıkla sahayı dizayn edemeyeceğini; ekonomi alanını dizayn edemeyeceğini görüyoruz.” tespitinde bulunan Altun, Suriye’deki el güçlendirme yarışında tüm aktörlerin “sınırlarına gelip dayanmış durumda” olduklarının altını çizerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Mesele iki ülke arasında Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin ötesine geçiyor. Mesele aslında Suriye’deki kavgaya gidip dayanıyor. Suriye’de bir anlamda bir bölüşüm kavgası var ve bu bölüşüm kavgasında da aslında Rusya’nın pozisyonu ve Türkiye’nin pozisyonu arasındaki çatışma ve gerilim en temel mesele.”

Altun değerlendirmesinde ayrıca şunları ifade etti: “Rusya bölgede her hal ve şartta her zorluğa karşı çıkabilen bir aktör olarak görülüyordu. Hesap sorulamaz bir aktör olarak görülüyordu. Türkiye’nin bu hamlesiyle birlikte Rusya’nın sınırları gösterildi ve buna karşıda ancak ve ancak Putin bazı abartılı söylemlerle; sert söylemlerle süreci savmaya çalışıyor.”

Etiketler: