14 Haziran 2021 | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika'daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde çekilen aile fotoğrafında yer aldı.

Perspektif: NATO Zirvesi ve Türkiye-ABD İlişkileri

NATO zirvesinde karara bağlanacak NATO 2030 Ajandası nedir? NATO zirvesinde üye devletlerin “görünen” kaygıları nelerdir? NATO zirvesinde gerçekleşecek Erdoğan-Biden görüşmesi nasıl sonuçlanabilir?

NATO’nun 14 Haziran 2021’de Brüksel’de toplana[1]cak zirvesi yoğun bir gündem eşliğinde ilginç bir döneme denk gelmiştir. NATO’nun veya müstakil olarak üye ülkelerin küresel veya bölgesel angajmanları zirveyi önemli kararlar almaya itebilir. Bu kapsamda NATO’nun üstlenebileceği misyonlar ve güvenlik öncelikleri zirvenin toplanma nedeni olarak kendini hissettirirken her üye devletin güvenlik algıları ve projeksiyonları geri planda “görünmeyen pazarlıklar”a neden olabilecektir. Bu kapsamda bu perspektif NATO zirvesinin ilan edilmiş gündemini, üye devletlerin en azından bir kısmının kaygılarını ve zirvede gerçekleşecek Erdoğan-Biden görüşmesini incelemektedir..

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: