Paris’teki Terör Saldırılarının Mağduru Müslümanlardır

SETA Vakfı Genel Koordinatörü Duran, Paris'te yaşanan terör olaylarının en büyük mağdurunun Müslümanlar olduğunu belirtti.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, başkent Paris’te yaşanan terör saldırılarını ve bu saldırıların Avrupa’da yaşayan Müslümanlar ve sığınmacılar üzerindeki yansımalarını değerlendirdi.

Müslüman halkların özellikle Ortadoğu’da iç savaş mağduru olduklarını ve totaliter rejimlerin katliamlarına maruz kaldıklarını anlatan Duran, bu etmenlerden dolayı sığınmacı olarak Avrupa yollarına düşen mağdur Müslümanların “terörist” olarak göründüğünü ve hatta Avrupa’ya alınmadığını ifade etti.

SETA Koordinatörü Duran, sadece sığınmacıların değil Avrupa’da yaşayan Müslümanların da hayat alanlarının daraltıldığını ifade ederek, “Paris’te yaşanan terör olaylarının en büyük mağduru Müslümanlardır” dedi.

İslamofobinin bizatihi Avrupa demokrasilerinin çöküşünü getirebilecek bir tehlike ve kriz işareti olduğunu dile getirdi.

Duran, “Avrupa’nın yaklaşımı ‘bu mesele o bölgelerin meseleleridir, benim meselem değil’dir. Ama bu doğru değildir. Avrupa ülkelerinden, DAEŞ adına Suriye’ye savaşmak için en fazla yabancı savaşçı Fransa’dan gitmektedir. Dolayısıyla Paris’in vurulmuş olması da bir rastlantı değil. Aynı şekilde, Almanya, İngiltere ve Belçika gibi ülkeler de tehdit altındalar” şeklinde konuştu.

[Anadolu Ajansı, 26 Kasım 2015]

Etiketler: