Gülen’in Kürt Meselesi’ne Bakışı

SETA Ankara Siyaset Direktörü Hatem Ete, Gülen'in Kürt Meselesi'ne yönelik kamuya açık ve kendi cemaati içerisinde olmak üzere ikili bir söylemi olduğuna dikkat çekti.

Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Siyaset 24 programında, Fethullah Gülen’in Kürt Meselesi’ne bakışına dair değerlendirmelerde bulunan SETA Ankara Siyaset Direktörü Hatem Ete, Gülen’in, Kürt Meselesi’ne bakışında ikili bir söylemi olduğunu düşündüğünü belirtti. Ete, “Gülen’in kendi mensuplarına yönelik kullandığı dilde Kürt Meselesi’ni tarif etmesinin kavramları farklı, kamuoyuna yönelik bir Kürt Meselesi söyleminde kullandığı kavramlar farklı.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, cemaat içerisinde metafizik ve kültürel kodlarla oluşturulan bir söylemin hâkim olduğuna vurguda bulunan Ete, Gülen’in BBC’ye yansıyan röportajındaki Kürt Meselesi’ni çözme tarifinin cemaatin kendi dili olduğunu aktardı. Ete ayrıca, kamuya açık kullanılan dilin en önemli örneğinin ise Kürt Meselesi’nin kimlik sorunu ve siyasi bir sorun olarak ele alındığı Abant Platformu olduğunun altını çizdi. 

Etiketler: