Yemen Türkiye-İran İlişkilerini Nasıl Etkileyecek

Yemen'de yaşanan krizin Türkiye - İran İlişkilerini nasıl etkileyeceğini değerlendiren Can Acun, Türkiye'nin, İran'ın varlığını ontolojik anlamda bir tehdit olarak görmediğine, tam tersi İran'ı önemli bir komşu ve ticari ilişkilerin artarak devam ettirilebileceği bir partner olarak gördüğüne dikkat çekti.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Ayrıntı programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Yemen’de yaşanan krizin Türkiye – İran İlişkilerini nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Türkiye’nin İran’a bakışının, Suud ve Körfez ülkelerinden farklı olduğunun altını çizen Acun, Türkiye’nin, İran’ın varlığını ontolojik anlamda bir tehdit olarak görmediğine, tam tersi İran’ı önemli bir komşu ve ticari ilişkilerin artarak devam ettirilebileceği bir partner olarak gördüğüne dikkat çekti.

Değerlendirmesinin devamında, bölgeyi mezhep savaşına sürükleyecek her türlü adımdan Türkiye’nin kaçındığının altını çizen Acun, “Türkiye’nin aksine İran, bölgedeki çatışmalardan -kaostan- yararlanan bir görüntüye sahip. Devlet aygıtlarını 1979 devriminden bugüne, buna göre dizayn etmiş durumdalar.” dedi.

Etiketler: