Medyanın Kurucu Aktör Olma Paradoksu

Uluslararası kıyaslamalara gidildiğinde medyanın 'siyaset kurucu aktör olma' durumun kabul edilebilir olduğunu belirten İsmail Çağlar, Türkiye'de medyanın çelişkisinin kurucu aktörlüğü inkâr etmek olduğu yorumunda bulundu.

TRT Türk ekranlarına yayınlanan Manşetten programına konuk olan SETA Medya ve İletişim Direktörü İsmail Çağlar, Türkiye’de medyanın durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de medyanın siyaset kurucu bir aktör olmaya çalıştığını ifade eden Çağlar, uluslararası kıyaslamalara gidildiğinde bu durumun kabul edilebilir olduğunu belirterek Türkiye’de medyanın çelişkisinin, bu kurucu aktörlüğü inkâr etmek olduğuna dikkat çekti.

Çağlar konuşmasını “ Bunun şöyle bir sakıncası var. Medya, güncel siyasette tüm meseleleri siyaset kurucu amaçlarının bir öğesi haline getiriyor. Onu araçsallaştırıyor. Siyasetini de bunun üzerinden kurmaya çalışınca, kamuoyunu bununla meşgul ediyor ve biz bu meseleleri aslında tartışamaz hale geliyoruz. Türkiye’de medyanın temel sorunu bu.” sözleriyle sürdürdü.

Etiketler: