12 Eylül’den 12 Haziran’a Siyasi Partiler: AK Parti

Son dönemde Türkiye'nin siyasal merkezi, siyasal aktörleri, iç politika ve dış politikadaki temel yönelimleri köklü bir değişim sürecinden geçiyor.

SETA PANEL
 
Oturum Başkanı:
    Hüseyin Yayman, Gazi Üniv.
 
Konuşmacılar:
   Yaşar Taşkın Koç, 24 TV
    Ergün Yıldırım, YTÜ
   Okan Müderrisoğlu, Sabah
 Tarih: 25 Mayıs 2011 Çarşamba
 Saat: 17.00-19.00
 Yer: SETA, Ankara

Son dönemde Türkiye’nin siyasal merkezi, siyasal aktörleri, iç politika ve dış politikadaki temel yönelimleri köklü bir değişim sürecinden geçiyor. 22 Temmuz 2007 seçimleri ve 12 Eylül 2010 referandumu, bu değişimi kristalleştirmenin yanı sıra yeni yönelimin ne olacağına dair güçlü ipuçları da sağlamış bulunuyor. Bu süreç, 12 Haziran 2011 seçimleri ve ardından gündeme gelecek yeni Anayasa tartışmalarına kritik bir anlam yüklüyor. Cumhuriyeti oluşturan temel siyasal dinamiklerin köklü bir değişim sürecinden geçtiği bu kritik kavşakta, siyasal partilerin süregelen tartışmalara nasıl katkıda bulunduklarını, bu değişimi nasıl algıladıklarını değerlendirmekte yarar görüyoruz. Mayıs ayının başından beri sürdürdüğümüz toplantılarda, BDP, MHP ve CHP’den sonra, bu hafta AK Parti’yi değerlendirmeyi planlıyoruz.

Yaşar Taşkın Koç’un analizini indirmek için tıklayın

TV 24 Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un “12 Eylül’den 12 Haziran’a AK Parti” başlıklı analizinin okuyucularla paylaşılacağı toplantıda değerli konuşmacılarımızla aşağıdaki sorulara cevap aramaya çalışacağız.

• AK Parti nasıl bir toplumsal ve siyasal zemine yaslanıyor? • AK Parti’nin iktidar döneminde öne çıkan ekonomik ve siyasal politikalar nelerdir? • AK Parti’nin milletvekili aday listesi ve seçim beyannamesi, ne anlam ifade ediyor? • AK Parti’nin seçim kampanyasının temel unsurları nelerdir? • AK Parti, Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa tartışmalarının neresinde yer alıyor?

SETA’nın 25 Mayıs 2011 Çarşamba günü düzenlediği panelde, 24 TV Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Ergün Yıldırım ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, bu sorular ışığında AK Parti ile ilgili değerlendirmelerini katılımcılarla paylaşmışlardır.

***

12 Eylül’den 12 Haziran’a Siyasi Partiler: AK Parti” başlıklı panelin oturum başkanlığını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SETA Uzmanı Hüseyin Yayman yaptı. Panele konuşmacı olarak 24 TV Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Ergün Yıldırım ve ODTÜ Öğretim Üyesi İhsan Dağı konuşmacı olarak katıldılar.
 
Panelin açılış sunuşunu Hüseyin Yayman yaptıktan sonra SETA için “12 Eylül’den 12 Haziran’a Siyasi Partiler: AK Parti” başlıklı bir analiz hazırlamış olan Yaşar Taşkın Koç analizine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. DP ile AK Parti arasındaki benzerlik ve farklılıklar üzerinden kısa bir tarihsel mukayese yapan Koç, 2002’den itibaren AK Parti’nin nasıl sürekli siyasal alanını genişleterek müesses nizam karşısında toplumsal zemine dayanan bir mücadele verdiğini anlattı. AK

Etiketler: