Perspektif: Petrol Fiyatlarındaki Tarihi Gerileme

9 Mart 2020’de petrol fiyatlarında rekor düzeyde gerilemeye neden olan süreç nasıl gelişmiştir? Petrol fiyatlarındaki gerilemenin petrol üreticileri için kısa ve uzun vadeli sonuçları neler olabilir? Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülkeler için petrol fiyatlarındaki bu gerilemeyi nasıl yorumlamak gerekir?

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün bugün dünya genelinde derin etkilere neden olduğu görülüyor. Ortaya çıkış nedeni konusundaki tartışmalar halen sürerken virüs ve beraberinde gelen salgın hastalık başta turizm olmak üzere birçok ekonomik faaliyeti sekteye uğratmıştır.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in virüs nedeniyle dünyanın birçok yerindeki müşterisini kaybetme noktasına gelmesi ülkedeki petrol talebinin de azalmasına neden oluyor. Çin’in son birkaç yıl içinde yaşanan İran yaptırımları, Venezuela’daki iç karışıklık ve Libya krizi gibi gelişmeler neticesinde piyasalarda ortaya çıkması muhtemel arz sıkıntısına karşı petrol stoklarında artışa gitmiş olması da bugün görülen…

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları

Etiketler: