Şiddet Siyasi Bir Araç Haline Mi Geliyor?

Burhanettin Duran, şiddet siyasetiyle semboller yaratıldığını, bu sembollerle bir direnişin örgütlenmeye çalışıldığını belirtti.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşen terör saldırısına ilişkin değerlendirmesinde “Terörün kendisini beslediği bir ortamla ilgili konuşmak lazım. Türkiye seçim sürecinden geçiyor biliyorsunuz. Bu çok önemli bir türbülans da yarattı. Aslında bu türbülansın getirdiği elverişli zeminde insanlar bunun üzerine gidiyorlar… Gezi de bir sokak siyaseti ile hükümetin sıkıştırılabileceği kanaati ortaya çıktı fakat bu şöyle bir şey de yarattı; sanki sokak siyaseti ile şiddetin birbirinin içine geçtiği yakınlaştığı bir yere geldik.” dedi.

Duran konuşmasını: “Şiddet siyasetiyle semboller yaratılıyor. Bu sembollerle bir direniş örgütlenmeye çalışılıyor. DHKP-C’nin yaptığı tam da bunu sahiplenerek; toplumun vicdanının netleştirmesini istediği bir konuyu sahiplenerek, bunun üzerinden siyaset yapmaya çalışmak. Terör artık siyasete dönüşüyor.” sözleriyle sürdürdü.

Etiketler: