Mübarek’e Tahliye Yolu Neden Şimdi Açıldı?

Can Acun, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in erken bir zamanda serbest kalmasının, Abdulfettah es Sisi'nin iktidarı için bir tehdit olabileceğini belirterek, Sisi'nin kendi pozisyonunu tahkim ettikten sonra Mübarek'in serbest kalması için yeşil ışık yaktığı yorumunda bulundu.

Tvnet ekranlarında yayınlanan Orta Kuşak programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Mısır’da devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve çocuklarının ağırlaştırılmış hapis cezası aldığı, “Başkanlık sarayları” olarak bilinen davada, temyiz başvurusunun kabul edilmesinin sürpriz olmadığını belirtti.

Devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in daha erken bir zamanda serbest kalmasının, Abdulfettah es Sisi’nin iktidarı için bir tehdit olabileceği yorumunu getiren Acun, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sisi, Mübarek’in yakın bir dönemde darbenin hemen ardından beraat edip serbest kalmasını istemiyordu, bir güç mücadelesi vardı. Kendi pozisyonunu tahkim ettikten sonra Mübarek’e yönelik bir sürecin işletilmesini tercih ediyordu. Anlaşılan o ki artık kendine güvenmeye başlayan Sisi bu anlamda Mübarek’in serbest kalması için de yeşil ışığı yakmış oldu.”

Etiketler: