Ergenekon 2008’den Değil 2016’dan Bakarak Yorumlanmalı

Burhanettin Duran, Yargıtay’ın Ergenekon Davası ile ilgili verdiği nihai karar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında Yargıtay’ın Ergenekon Davası ile ilgili verdiği nihai karar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

2008 yılında Ergenekon’a bakışla, 2016 yılından Ergenekon’a bakmak arasında fark bulunduğunun altını çizen Duran, davanın başladığı süreçte Türkiye’nin içinde bulunduğu dönemden dolayı -parti kapatma davaları, Kemalist vesayet tehdidi- pek çok farklı kesimin davaya destek verdiğini hatırlattı. Sonrasındaki süreçte davanın işleyişinde yaşanan usulsüzlüklerin görünür olduğunu da dikkat çeken belirten Duran, Ergenekon Davası’nın Danıştay davasının bile içerisine bağlandığı bir paket dava haline getirildiğini ve meselenin vesayetten kurtulma ve adaleti yerine getirme değil “başka bir vesayeti kurmaya doğru yöneldiğini” vurguladı.

Duran değerlendirmesini şu ifadelerle tamamladı: “Ergenekon davasının bugün Yargıtay’da çökmüş olmasını böyle bir gündemle değerlendirmemiz durumunda ancak faydalı olacağı kanaatindeyim. Yani o davada suçlu olan insanlar vardı; dava düştü, bu şekle geldi ve orada suçlu olanlar da yargılanamamış oldu aslında. Yani biz hala adaleti, hem güven acısından hem de pratik isleyiş acısından sağlayabilecek bir yerde olmadığımızı da görmüş oluyoruz. Bu anlamda kurumların yeniden yapılandırılması için bunu bir fırsat olarak bilmek lazım. Adaleti tesis edecek süreçlerde de daha titiz ama karar alıcı bir yerde olmamız lazım.”

Etiketler: