Çözüm Süreci ve Toplumsal Barış

SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, toplumu birbirine bağlayan değerler ne kadar ortaklaştırılabilirse, Türkiye'de toplumsal barışın o denli sağlanacağına dikkat çekti.

TRT Haber ekranında yayınlanan Haber Ajandası programında, Çözüm Süreci’nin kazanımları, yol haritası ve süreçteki provokatif unsurlar üzerine değerlendirmelerde bulunan SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, toplumu birbirine bağlayan değerler ne kadar ortaklaştırılabilirse, Türkiye’de toplumsal barışın o denli sağlanabileceğini belirtti.

Ensaroğlu, toplumsal barışa ve çoğulcu demokratik sisteme dikkat çektiği konuşmasında, devletin, etnik farklılıklara rağmen tüm kimliklerin özgürce bulunduğu bir paradigma değişikliğine gitmesinin önemini ifade etti. Ensaroğlu sözlerinin devamında, “Artık şunu kabul edeceğiz: Bu ülkede herkes Müslüman değil, herkes Türk de değil. Bu ülke hepimizin ülkesi. Hepimiz bir arada Türkiye’yiz. Kimse benim gibi inanmak, yaşamak veya konuşmak zorunda değil.” değerlendirmesinde bulundu. 

Etiketler: