SETA > Analiz |
Analiz Türkiye nin Terörizmle Mücadelesi Pençe Harek tı

Analiz: Türkiye’nin Terörizmle Mücadelesi | Pençe Harekâtı

PKK’nın doktriner uygulamalarının da incelendiği bu analizde TSK’nın Hakurk’ta başlattığı Pençe Harekatı Türkiye’nin terörizmle mücadele stratejisinin bir vakası olarak ele alınmaktadır

Paylaş
Dosyayı İndir

Terörizmle mücadelesinde kapsamlı, esnek ve etkin bir strateji izleyen Türkiye bölgesel krizlerle beslenen PKK’ya yönelik temposu gittikçe artan proaktif tedbirler almaya başlamıştır. Bu çerçevede teröristlerin Türkiye içerisinde veya dışında hareket serbestisinin kısıtlanmasının yanında Türkiye dışında barındığı alanların süreklilik dahilinde etki altına alınması ve imha edilmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Türkiye’nin yöntem dönüşümü çerçevesinde artan operasyonel faaliyetleri yoluyla PKK’nın tabu haline gelmiş söylem ve kişiliklerinin hedef alındığı, böylece terör örgütünün azımsanmayacak boyutta zayiat verdiği ve aslında algılanan kapasitesinden uzak olduğu ortaya çıkmıştır.

Söz konusu eğilim ışığında Türk savunma sanayii ve TSK’daki profesyonelleşme sürecinin sağladığı üstünlükle Türkiye’nin hudutları boyunca dağıtık yapıda konuşlanmış PKK’nın varlığının tamamen sonlandırılması için harekete geçme zamanı gelmiştir. Örgütün doktriner uygulamalarının da incelendiği bu analizde TSK’nın belirtilen amacı gerçekleştirmek için Hakurk’ta başlattığı Pençe Harekatı Türkiye’nin terörizmle mücadele stratejisinin bir vakası olarak ele alınmaktadır..