Mısır’ı Kilitleyen “Mursi Davası’ Başlıyor

Mısır'da 3 Temmuz Darbesi'yle yönetimden olan Cumhurbaşkanı Mursi ve İhvan yöneticilerinin yargılanacağı duruşma 4 Kasım'da başlıyor. Muhalefet, haftayı “Halk İradesinin Yargılanış Haftası” ilan etti.

Mısır’da “halk iradesinin yargılandığı dava” olarak nitelendirilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan yöneticilerinin yargılanacağı duruşma başlıyor. Ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, askeri müdahaleden tam dört ay sonra yargıçların ve aynı zamanda halkın karşısına çıkacak. Ailesi bile Mursi’yi ilk kez mahkemede görme fırsatı yakalayacak.

Darbe Karşıtı Milli İttifak, Mursi davasını protesto etmek için ülkenin her tarafında eylem başlattı. 1 Kasım Cuma gününden itibaren başlatılan ve bir hafta sürecek olan eylemler, “Halk İradesinin Yargılanış Haftası” olarak isimlendirildi.

Mursi konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada, kendisinin meşru Cumhurbaşkanı olduğunu, halk tarafından referandumla kabul edilmiş olan yürürlükteki Mısır 2012 Anayasası’na göre, kendisini sadece Mısır Halk Meclisi’nin yargılayabileceğini ifade etti.

Yargılama esnasında Mısır içi ve dışından herhangi bir avukat Mursi’yi savunmayacak. Milli İttifak, “Avukatların sadece mahkemenin seyrini takip etmek için salonda yer alacağını, Mursi’nin mahkemeyi ve darbe sonucunda oluşan herhangi bir uygulamayı tanımadığını, bu nedenle avukat da istemediğini” belirtti.

Mursi’nin yargılanmasına Tura’da yer alan Polis Memurları Akademisi’nde 4 Kasım Pazartesi günü başlanacak. O gün bölgedeki asayişi 20 bin civarında güvenlik görevlisinin sağlaması bekleniyor. Güvenlik kaynaklarına göre,Mursi mahkeme gününden üç gün önce Tura Hapishanesi’ne askeri helikopter ile nakledilecek. Tura Caddesi’nin trafiğe kapatılacağı dava gününde, trafik başka caddelere kaydırılacak.

Yargılamanın yapılacağı salonun yargıçların ve celsenin bitiminden sonraki hareketlenme anındaki bütün güvenlik işlemleri için, sıra dışı bir koruma çemberi oluşturulması bekleniyor. Mübarek davası döneminde ikinci celseye katıldığımda görmüştüm. Salonun yüzde ellisine yakını sivil giyimli askerlerle doldurulmuştu. Diğer yarısı ise gazeteci ve avukatlardan oluşuyordu.

Mursi’nin yargılanma sürecinin Mübarek’in davasından çok daha riskli olacağını ifade eden güvenlik uzmanları, silahlı kuvvetlerin de polis ile yardımlaşması gerektiğini ifade ediyor. Mısırlı güvenlik uzmanı Mahmud Katari, Mursi destekçilerinin Mübarek’ten kat kat fazla olduğunu, o nedenle polisin tek başına ülke geneli ve mahkemenin güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığını savunuyor. Katari, olası saldırılara karşı güvenlik güçlerinin en gelişmiş silahlarla donatılmasının gereğini de ifade ediyor.

Cemal Ebu Zikra gibi güvenlik uzmanları ise, Müslüman Kardeşler’in duruşmayı engellemek için girişimde bulunmayacağını düşünüyor. Zikra, Mursi destekçilerinin sayısının son derece fazla olmasına rağmen, Mısır halkının önemli bir bölümünün 30 Haziran’dan bu yana İhvan tarafından düzenlenen eylemlere karşı olduğunu söylüyor.

Müslüman Kardeşler yönetimi ise, Mursi’nin şeffaf ve adil bir mahkeme tarafından yargılanmasını ve yargının televizyondan canlı olarak yayınlanmasını istiyor. Ancak askeri yönetim, büyük ihtimal bu talebi kabul etmeyecek. Çünkü Mursi’nin duruşma esnasında sesini halka duyurmasını engellemek için, demir kafesin cam ile kaplanması ihtimali gündemde.

Müslüman Kardeşler’in demir parmaklıklar dışında kalan veya kalabilen yöneticileri, isim vermeden medyaya yaptıkları açıklamalarda, Mursi’nin sağlık durumunun takibi için doktorunun da mahkemede hazır bulunması ve mahkemeye geliş – gidişlerini

Etiketler: