Panel: Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri


 • Tarih : 15/03/2018
 • Saat : 14:00 : 16:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 15/03/2018
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

 • Moderatör : Ahmet Uysal, ORSAM
 • Konuşmacılar :Najeeb Ghanem, Yemen Milletvekili

  Muhittin Ataman, Insight Turkey

  Nabil al-Bukairi, Arap Stratejik Araştırma Merkezi

  Özden Zeynep Oktav, İstanbul Medeniyet Üniversitesi

   

Körfez son yıllarda dünya siyasetinde giderek önem kazanıyor. Amerika ile silah anlaşması, veliaht prens Muhammed bin Selman’ın yükselişi gibi gelişmelerle Suudi Arabistan ve bir ölçüde Birleşik Arap Emirlikleri bölgedeki etkinliklerini arttırmaya çalışıyor. Aynı zamanda bölgede artan İran etkisine de Yemen’e müdahale ederek cevap vermek istiyorlar.

Bu gelişmeler aynı zamanda Körfez ülkeleri arasında ayrışmalara neden oldu. Yakın zaman önceki Katar krizi, Körfez İşbirliği Örgütü içerisindeki sorunları da gözler önüne serdi. Bu olayların ışığında Türkiye de bir yol ayrımında; Türkiye’nin Katar’a olan desteği ve İran ve Rusya ile gelişmekte olan ilişkileri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından bir tehdit olarak algılanıyor.

Peki son zamanlardaki Körfez krizinden sonra Türkiye’nin önündeki nasıl bir yol haritası oluşacak? Yeni fırsatlar ve meydan okumalar neler ve Türkiye bunlara nasıl bir cevap vermeli? Bütün bu sorular ve daha fazlası yaklaşan Insight Turkey panelinde tartışılacak.

Insight Turkey dergisi Körfezle ilgili özel sayısından önce ikisi Türkiye’den, ikisi Körfez’den dört konuşmacının katılımıyla güncel Körfez meselelerinin ve Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ilişkilerinin konuşulacağı bir panel düzenliyor.

Konuya ilgi duyanların teşriflerini bekleriz.

Not: Panel sırasında Arapça ve Türkçe simültane çeviri hizmeti sunulacaktır.