Analiz: Suriye’de Oluşturulacak Güvenli Bölgede Taraflar ve Tutumlar

Analizde Suriye’de güvenli bölge tartışmalarının tarihi gelişimi, oluşturulacak güvenli bölgenin muhtemel kapsamı ile küresel ve bölgesel güçlerin konuya dair perspektifi tartışılmaktadır.

19 Aralık 2018 tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’den çekileceğini duyuran Donald Trump 13 Ocak günü (TSİ 14 Ocak) yaptığı bir diğer paylaşımda çekilme sonrası Suriye’de 20 mil (32 kilometre) derinliğinde bir güvenli bölge oluşturulacağını belirtmiştir. Açıklamanın gerçekleştiği tarihten bugüne gerek çekilme takvimi gerekse de güvenli bölgenin güvenliğini kimin sağlayacağı sorusu bir netliğe kavuşmamıştır. Her ne kadar Ocak ayından beri gündemden düşmeyen güvenli bölge tartışmalarını Trump’ın yaptığı açıklamalar ateşlese de bu mesele daha önce de çeşitli defalar gündeme gelmiştir.

Analizde Suriye’de güvenli bölge tartışmalarının tarihi gelişimi, oluşturulacak güvenli bölgenin muhtemel kapsamı, güvenli bölgenin “tampon bölge” ve “uçuşa yasak bölge” gibi benzer kavramlardan farkı tartışılmaktadır. Sırasıyla ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri gibi küresel aktörlerin, ardından İran, İsrail ve Suudi Arabistan gibi bölgesel güçlerin ve Türkiye’nin oluşturulması planlanan güvenli bölge konusundaki tutumları değerlendirilmektedir. Sonuç kısmında güvenli bölgenin hayata geçirilmesi ve denetiminde Türkiye’nin başat oyuncu olmasının farklı aktörlerin tutum ve tavırları değerlendirildiğinde eldeki en olası senaryo olduğu savunulmaktadır.

Etiketler: