SETA > Video |

Türkiye'nin Balkan Politikasında Sırbistan'ın Önemi

Mehmet Uğur Ekinci: “Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi demek; Türkiye’nin, Balkanlar’ın tamamı üzerinde var olan bir bölgesel aktör haline gelmesi demektir.”

SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Uğur Ekinci, TVNET ekranlarında yayınlanan Akıl Odası programına konuk oldu.

Ekinci, Türkiye’nin Balkan politikası çerçevesinde; Türkiye’nin Balkanlardaki çalışmaları, Başbakan’ın Sırbistan ziyareti ve Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği ile ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Ekinci konuşmasında şu tespitlerde bulundu: “Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi demek; Türkiye’nin, Balkanlar’ın tamamı üzerinde var olan bir bölgesel aktör haline gelmesi demektir. Böylece oradaki istikrarın artırılmasına oradaki karşılıklı bağlılığın artırılmasına Türkiye katkı sağladıkça, orada savaş riski; çatışma riski azalacak. Böylece burada Türkiye kalıcı bir aktör olabilir. Aksi takdirde bir çatışma ortamında Türkiye, aynen bugün Ortadoğu’da olduğu gibi taraf olmaya zorlandığında orada kuracağı ilişki potansiyelinin sadece bir bölümünü kullanabilir. O açıdan Sırbistan ziyareti çok önemliydi.”.