SETA > Video |

Mülteci Krizi Gibi Siyasi Krizler Fırsat da Oluşturabilir

Daha önceki süreçlerde Türkiye ve AB’nin ortak bir problemi olmadığını vurgulayan Mehmet Uğur Ekinci: “Bu tür siyasi krizler; yani her tarafın aleyhine olan siyasi krizler, fırsat da oluşturabiliyor. Unutmayalım ki Avrupa Birliği’nin kuruluşu da aslında ortak tehditlerden kaynaklanıyordu.”

Habertürk ekranlarında yayınlanan Karşıt Görüş programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Uğur Ekinci, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve ilişkinin merkezinde yer alan mülteci sorunu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Ekinci, Türkiye ve AB arasında mülteci krizinin nasıl aşılabileceğine dair planın/anlaşmanın detaylarının henüz netleşmediğini yalnızca prensipler ve hükümet başkanlarının bildirileri üzerinden değerlendirmelerde bulunulduğunu belirtti.

Konuşmasında, daha önceki süreçlerde Türkiye ve AB’nin ortak bir problemi olmadığını vurgulayan Ekinci, "Bu tür siyasi krizler; yani her tarafın aleyhine olan siyasi krizler, fırsat da oluşturabiliyor. Unutmayalım ki Avrupa Birliği’nin kuruluşu da aslında ortak tehditlerden kaynaklanıyordu." yorumunda bulundu..