SETA > Video |

Mülteci Krizi AB İçin Siyasi Motivasyon Sağladı

Mehmet Uğur Ekinci, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nin sona ermesinin ardından zirvede alınan kararlar ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Güne Özel programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Uğur Ekinci, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nin sona ermesinin ardından zirvede alınan kararlar ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Avrupa Birliği’nin özellikle Soğuk Savaş sonrasındaki genişleme adımlarına bakarsak, bütün bu genişleme adımları bazı siyasi motivasyonların neticesinde oldu.” hatırlatmasında bulunan Ekinci, “Türkiye üzerinde de bir siyasi motivasyon gerekiyordu ki; göçmen krizi bunu sağladı.” dedi.

Değerlendirmesinin devamında 17. Faslın açılması en kolay fasıllardan olduğunu ifade eden Ekinci, Avrupa Birliği ile ilişkilerin Kıbrıs meselesi yüzünden donduğunu belirterek, “Burada esas kilidi çözecek konu Kıbrıs meselesidir. Kıbrıs konusu çözüme kavuşturulduğu zaman Türkiye-Avrupa Birliği üyelik süreci hızlanır.” dedi.