SETA > Video |

Mısır'ın Yeni Anayasası Anti-Demokratik ve Faşizan

SETA Dış Politika Araştırma Asistanı Can Acun, Mısır'da 14-15 Ocak tarihlerinde yapılan referandumda yüzde 38'lik katılımla oylanan yeni Anayasa'ya dair değerlendirmelerde bulundu.

Mısır’da 14-15 Ocak tarihlerinde yapılan referandumda yüzde 38’lik katılımla oylanan yeni Anayasa’yı TRT Türk ekranlarında değerlendiren SETA Dış Politika Araştırma Asistanı Can Acun, yeni Anayasa’nın darbe rejimini kurumsallaştıran bir yapısı olduğunu belirtti.

Yeni Anayasa sayesinde Genelkurmay Başkanı’nın ve Savunma Bakanı’nın Yüksek Askeri Şura tarafından seçileceğini, ordunun kendi bütçesini kendisinin belirleyeceğini, sivil bir denetime tâbi olmayacağını ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanabileceğini aktaran Acun, oylanan Anayasa’nın Mısır’ı Nasır dönemine geri götürecek kadar faşizan bir sistemi olduğunu belirtti.

Ülkede, Anayasa Referandumuna katılımın demografik yapısına ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulunan Acun, gençlerin referanduma yoğun bir katılım göstermediklerini, hatta boykot ettiklerini ifade etti.

Acun ayrıca, Anayasa’nın temel ruhunun antidemokratik ve faşizan bir yapılanma ile hazırlandığının altını çizerek, Mısır’da önümüzdeki günlerde bir gençlik isyanının başlayabileceği öngörüsünde bulundu.