Libya

Perspektif: Saha Dengelerinde Değişim ve Libya Krizinin Geleceği

Libya sahasında son durum nedir? Sahada yaşanan gelişmelerin siyasi ve diplomatik etkileri olur mu? Libya krizinin toplumsal etkileri neler? Berlin Deklarasyonu’nun uygulanmasında gelinen nokta nedir?

Dünya koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ederken ülkelerin virüsle mücadelesi ana gündem maddesi oldu fakat Libya’da koronavirüsün toplumsal bir tehdide dönüşmediği ve bu ülkenin hala çatışmalarla dünya gündemine geldiği görülmektedir. Özellikle son bir aydır Türkiye’nin müttefiki olan Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı askeri birimlerin elde ettiği kazanımlar Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Bu kazanımların Libya krizinin çözümüne muhtemel etkilerinin neler olabileceği, Hafter güçlerinin askeri olarak yenilgiye uğratılmasının mümkün olup olmadığı ve Hafter’in askeri olarak yenilgiye uğratıldığı bir senaryoda siyasi çözümün nasıl olacağı gibi birçok soru gündeme gelmektedir.

Ayrıca uzun süredir devam eden çatışma ortamının neden olduğu toplumsal krizler ve bunun sonucu oluşan siyasi çatlaklarının UMH’nin iç insicamına etkileri, UMH’nin kısa, orta ve uzun vadede nasıl bir strateji takip ettiği kamuoyunun cevabını merak ettiği sorulardır. İfade edilen bu hususları değerlen
direrek son yaşanan askeri gelişmeleri Libya krizinin çok boyutlu kontekstinde değerlendirmeye çalışan bu perspektif konunun birebir muhataplarıyla her yaşanan gelişmeye dair uzun değerlendirmelerden yapılan çıkarsamalara dayanarak yazılmıştır..

Etiketler: