24 Şubat 2022 | Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesi sırasında başkent Kiev dahil birçok kent vurulurken Ukrayna, 5 Rus savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Kharkiv kentindeki bir apartman kompleksi zarar gördüğü saldırılarda yaralıların olduğu görüldü. (Foto: Wolfgang Schwan / AA)

Perspektif: Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırısı ve Uluslararası Hukuk

Rusya-Ukrayna gerilimi nasıl doğdu ve günümüze kadar gerilim hangi aşamalardan geçti? Rusya’nın ve Ukrayna’nın talepleri ve hukuki gerekçeleri nelerdir? Moskova yönetiminin gerekçeleri hukuken meşru mudur?

Günümüzde devletler arası ilişkiler, iş birlikleri ve dayanışmalar öte yandan gerginlikler, sorunlar ve hatta silahlı çatışmalar esasen uluslararası hukuk tarafından düzenlenmektedir. Bu bağlamda devletlerin birbirlerine karşı nasıl hareket edeceklerini, hakları ve sorumluluklarının neler olduğunu uluslararası hukuk belirlemektedir.

Uluslararası hukuk kurallarının özellikle büyük devletlere karşı işletebilecek etkili bir mekanizmanın bulunmaması, bu hukuk dalının özellikle de büyük devletlerin taraf olduğu gerginlik ya da çatışmaların önlenmesi söz konusu olduğunda da işlememesine neden olmaktadır. 2014’ten bu yana Moskova ve Kiev yönetimleri arasındaki gerilimin yakın zamanda tekrar sıcak çatışmaya dönüşmesi ve Ukrayna’nın neredeyse kapsamlı bir işgale uğraması da önlenememiştir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: