SETA > Eğitim ve Sosyal Politikalar |
Perspektif Eğitim Bilişim Ağı EBA ve 2023 Eğitim Vizyonu

Perspektif: Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve 2023 Eğitim Vizyonu

2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nde EBA’nın fonksiyonu/yeri nasıl ele alınmıştır? EBA ne gibi avantaj ve dezavantajlar barındırmaktadır? EBA’nın geliştirilmesi gereken yönleri nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin temel amacı çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış gençler yetiştirmektir. Ayrıca belge “öğrenme süreçlerinde dijital içerik üretmeyi ve beceri destekli dönüşüm” sağlamayı ana hedef olarak belirlemiştir. Belgede farklı aktör ve kurumların katkısıyla dijital eğitim öğretim içeriği geliştirme ekosistemi hedeflenmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için teknolojinin daha etkili bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda var olan imkanları değerlendirmek önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Fatih Projesi kapsamında 2010’da hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) eğitim öğretim programına ek elektronik içerik sağlamak için tasarlanmıştır. Bu platformda erken çocukluk, ilköğretim, ortaöğretim ve lise 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin temel amacı çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış gençler yetiştirmektir. Ayrıca belge “öğrenme süreçlerinde dijital içerik üretmeyi ve beceri destekli dönüşüm” sağlamayı ana hedef olarak belirlemiştir. Belgede farklı aktör ve kurumların katkısıyla dijital eğitim öğretim içeriği geliştirme ekosistemi hedeflenmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için teknolojinin daha etkili bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda var olan imkanları değerlendirmek önemlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Fatih Projesi kapsamında 2010’da hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) eğitim öğretim programına ek elektronik içerik sağlamak için tasarlanmıştır.1 Bu platformda erken çocukluk, ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyinde görsel, işitsel, sözel, sayısal ve sosyal gibi öğrenme stillerine hitap eden eğitim içeriklerine yer verilmektedir. EBA öğrencilere sistem üzerinde öğretmen takibiyle açılan sınıflarda ortak bir erişim ve fırsat eşitliğiyle zengin öğretim içeriklerine ulaşma imkanı sağlamaktadır...

MEB 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi PDF.