SETA > Eğitim ve Sosyal Politikalar |
Perspektif 2020 LGS Sonuçlarına İlişkin Değerlendirme

Perspektif: 2020 LGS Sonuçlarına İlişkin Değerlendirme

2020 LGS’de öğrenciler nasıl bir performans sergilemiştir? Sonuçlar eğitim sistemimize dair neler söylemektedir? 2023 eğitim hedeflerine ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

20 Haziran 2020’de yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kısa süre içerisinde tüm dünyayı kuşatan koronavirüs salgını sürecinde gerçekleşmiş oldu. Geçmiş yıllardan farklı olarak salgına karşı alınan olağanüstü tedbirler çerçevesinde 1 milyon 472 bin 88 öğrenci sınava girdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 16 Temmuz 2020’de ilan ettiği LGS sonuçlarıyla birlikte sonuçlara dair önemli verilerin yer aldığı 2020 Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav raporunu da kamuoyuyla paylaştı.1 2018’den bu yana merkezi sınavların sonuçlarına dair düzenli olarak yayımlanan bu raporlar hem mevcut durumun tespiti hem sistemdeki yapısal sorunların neler olduğu hem de bu sorunların çözümüne dair bir yol haritası sunması bakımından oldukça kıymetlidir. Yayımlanan raporda sekizinci sınıf öğrencilerinin LGS’ye katılım durumları, testlerin güvenilirliği, madde analizleri, Türkçe, matematik, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil ve fen bilgisi derslerine yönelik öğrenci performansları, sınava katılan öğrencilerin cinsiyetleri, anne ve baba eğitim durumlarına göre başarı durumları ve okul başarı puanları ile merkezi sınav puanları arasındaki ilişkiye dair veriler yer almaktadır. Bu bilgilerin standart olarak kamuoyuyla paylaşılması hem şeffaflık hem de tartışmaların somut verilere dayalı bir şekilde yürütülmesi açısından oldukça önemlidir.

Bu yıl salgın nedeniyle LGS’ye başvurular bireysel olarak alınmamış, MEB tarafından sekizinci sınıfa devam eden tüm öğrencilerin başvurusu otomatik olarak yapılmıştır. Buna karşın sınava girme zorunluluğu olmamasına rağmen 1 milyon 671 bin 337 sekizinci sınıf öğrencisinden 1 milyon 472 bin 88’i sınava girmiştir. Bir başka ifadeyle sekizinci sınıf öğrencilerinin yüzde 88’i sınava katılmıştır.2 Hatırlatmak gerekir ki adrese dayalı yerleştirme sisteminin önemli hedeflerinden biri sınava giren öğrenci sayısını azaltmaktır. Ancak sınava giren öğrenci sayısını azaltma hedefi henüz gerçekleşmemekle aksine bu sayı artış göstermektedir. Bu artışın bir sebebi 2012’de uygulamaya koyulan 4+4+4 ile birlikte okula başlama yaşında da bir değişikliğe gidilmiş olmasıdır. Böylece 66 ayını doldurmuş çocukların...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..