SETA > Perspektif |
Netanyahu nun Tutuklanması Talebinin Hukuki Yansımaları

Netanyahu’nun Tutuklanması Talebinin Hukuki Yansımaları

UCM neden kuruldu ve nasıl işliyor? Netanyahu’nun tutuklanması talebinin içeriği nedir? Netanyahu’nun yakalanmasına dair ne tür öngörülerde bulunulabilir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı Karim Khan 20 Mayıs 2024’te Ön Yargılama Dairesine, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar, Hamas’ın Kassam Tugayları olarak bilinen askeri kanadının komutanı Muhammed Diab, Hamas Siyasi Büro lideri İsmail Haniye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında yakalama kararı verilmesini talep etti.

Bu talep özellikle İsrail başbakanının ismini içermesi bakımından büyük öneme sahip zira Netanyahu, Gazze’de 8 Ekim 2023’ten beri yaşanan ağır insani dramın bir numaralı karar vericisi ve sorumlusu olarak biliniyor. Bu talep gerçekleşen ve gerçekleşmeye devam eden ve soykırım düzeyine ulaştığı yaygın kabul gören ağır sivil kıyımlardan sorumlu kişi olarak Netanyahu’nun yargılanması gerektiğine dair yeterince delil elde edildiğini ve yakalanması gerektiğini göstermesi bakımından özel bir öneme sahiptir...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.