Amaç

SETA, yetenekli lisans (3 ve 4. sınıf) ve lisansüstü öğrencilere akademik becerilerini geliştirmeleri ve güncel araştırma konuları hakkında bilgilenmeleri için bir kurs programı düzenlemektedir.

Kimler Başvurabilir?

Üniversitelerde lisans (3 ve 4. sınıf) veya lisansüstü eğitimine devam eden, çeşitli alanlardan öğrenciler başvurabilir. Ayrıca lisans eğitimini son bir yıl içerisinde tamamlamış ve herhangi bir yerde öğrenci olmayan kişiler de başvurulabilir. SETA kurs adaylarının araştırma konularına yönelik derin bir ilgi ve yüksek bir motivasyonu olması gerekmektedir.

Yaz döneminde Ankara ve İstanbul dışında ikamet eden öğrenciler programa başvurabilirler. SETA, barınma ihtiyacı olan kursiyerlere konaklama imkanı sağlayacaktır.

Hangi Alanlardaki Öğrenciler Başvurabilir?

SETA, çok çeşitli sosyal ve beşeri bilim alanlarından öğrencileri kurs programına dahil etmektedir: iktisat, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, eğitim, sosyoloji, tarih, psikoloji, iletişim, hukuk, felsefe, ilahiyat, edebiyat, mütercim tercümanlık vb.

Kursiyerler SETA’da Ne Tür Bir Eğitim Alır?

SETA kurs programının temel eğitim yaklaşımı yaşayarak ve yaparak öğrenmektir. Bu çerçevede kursiyerler eğitimleri süresince SETA’da yürütülen araştırmalara aktif bir şekilde dahil olur. Kursiyerler eğitimleri süresince seminer ve tartışma gruplarına dahil olur ve raporlama, literatür taraması, basın takibi ve toplantı organizasyonu gibi etkinliklerde rol alır. 

Kursiyerler dönem boyunca SETA’nın düzenleyeceği panel, seminer, sempozyum ve konferanslara online ya da yüz yüze katılmakla yükümlüdürler.

Kurslar Hangi Çalışma Alanlarında Düzenlenmektedir?

SETA Ankara: Dış Politika, Siyaset, Hukuk ve İnsan Hakları, Insight Turkey*.

SETA İstanbul: Dış Politika, Siyaset, Toplum-Medya, Kriter Dergisi, Politics Today, Ru’ye Türkiyye**

*Insight Turkey ve Politics Today için başvuru yapacak adayların iyi derecede İngilizce bilmeleri tercih sebebi olacaktır.

**Ru’ye Türkiyye için başvuru yapacak adayların iyi derecede Arapça bilmeleri tercih sebebi olacaktır.

Kurs Ücretli midir?

SETA kurs programı ücretsizdir.

Kurs programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilir.

Kurs Yeri Neresidir?

Kurs, SETA’nın Ankara ve İstanbul binalarında gerçekleştirilecektir.

İstanbul ve Ankara dışında ikamet eden adayların kabul edilmeleri durumunda kurs süresince kalacakları yeri ihtiyaç halinde SETA sağlayacaktır.

Kurs Dönemleri, Saatleri ve Son Başvuru Tarihleri Nelerdir?

Yaz kurs dönemi altı haftadır. Yaz döneminde kursiyerlerin (Hafta içi mesai saatleri içerisinde) tam zamanlı ya da yarı zamanlı olması beklenmektedir. Ön değerlendirmeden geçen başvurular mülakata çağrılacaktır.

Kursiyerler, staj sigortalarını üniversitelerinin karşılaması halinde okul stajlarını program bünyesinde gerçekleştirebilirler.

Son Başvuru Tarihi Kurs Başlangıç-Bitiş Tarihi
20 Haziran 2024 8 Temmuz-16 Ağustos 2024

 

Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuru SETA web sitesi aracılığıyla online form doldurularak yapılır. SETA yönetici ve çalışanlarına kurs başvurusu için gönderilen e-posta mesajları kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

 

BAŞVURULAR SONA ERDİ.