Panel: Suriye’nin Geleceği, İdlib Meselesi ve Bölgesel Aktörler


 • Tarih : 06/09/2018
 • Saat : 14:00 : 16:00
 • Yer : SETA İstanbul
 • Bitiş  : 06/09/2018
 • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

 • Moderatör : Fatih Muslu, SETA
 • Konuşmacılar :Samir Hafez, Uluslararası Arap Akademisyenleri Derneği Onursal Başkanı

  Yaser Najjar, Uluslararası Arap Akademisyenleri Derneği Kurucu Üyesi

  Veysel Kurt, SETA

Astana Görüşmeleri’nin altıncısı gerçekleştiğinde İdlib’in çatışmasızlık bölgelerine dahil edilmesi yönünde karar alınmıştı. Bu doğrultuda garantör olarak Türkiye ve Rusya’nın bölgede çatışmasızlığı sürdürmeye yönelik çabaları devam ediyor. Ancak bir yandan da sular ısındı. İdlib’de çatışma doğma ihtimali doğdu. Rusya destekli rejim güçlerinin bir operasyon başlatma ihtimali konuşuluyor.

Astana Görüşmeleri’ni belirleyici niteliğe sahip olan Rusya-İran-Türkiye üçlü görüşmelerinin üçüncüsü 7 Eylül’de Tahran’da gerçekleşecektir. Bu görüşme öncesinde İdlib’in geleceğini analiz etmek üzere düzenlediğimiz panel ile İdlib’in mevcut durumu, Rusya-İran-Türkiye üçlüsünün İdlib ve Suriye konusundaki beklenti ve talepleri ile İdlib’in geleceğini tartışmaya açacağız.

İdlib’in mevcut durumu nasıl tarif edilebilir? Bölgesel ve yerel aktörlerin Suriye’nin geleceğine ilişkin beklentileri nelerdir? İdlib Suriye’nin geleceği bağlamında nasıl bir öneme sahiptir? Tarafların İdlib’e dair beklentileri ve talepleri ne yöndedir? Tahran Zirvesi öncesi “Suriye’nin Geleceği: İdlib Meselesi ve Bölgesel Aktörler” başlıklı panelimizde bu sorulara yanıt arayacağız.

Moderatörlüğünü SETA Strateji Araştırmaları Direktörlüğü’nden Fatih Muslu’nun yapacağı panelimizde Samir Hafez, Yaser Najjar ve Veysel Kurt konuşmacı olarak katılacaklardır.

Katılımlarınızı bekleriz.

Not: Panelde Arapça-Türkçe simültane çeviri yapılacaktır.