SETA > Yorum |
Demokratların Biden Açmazı

Demokratların Biden Açmazı

Amerikan siyasetinde uzun zamandır olmadığı kadar hareketli günler yaşanıyor. Başkan Biden’ın münazara performansının yarattığı siyasi deprem devam ederken kampanyasının yaptığı ‘kesinlikle çekilmiyorum’ açıklaması, önümüzdeki günlerde yarıştan çekilme çağrılarına direneceğini gösterdi.

Amerikan siyasetinde uzun zamandır olmadığı kadar hareketli günler yaşanıyor. Başkan Biden’ın münazara performansının yarattığı siyasi deprem devam ederken kampanyasının yaptığı ‘kesinlikle çekilmiyorum’ açıklaması, önümüzdeki günlerde yarıştan çekilme çağrılarına direneceğini gösterdi. Basına yansıyan detaylar, Biden’ın ailesinin ve yakın çevresinin yarışa devam etmesini salık verdiğini gösteriyor. Münazara performansını sadece bir yol kazası olarak göstermeye çalışan bu grup, Biden’ın geçmişte yaşadığı zorlukların üstesinden geldiği gibi bunun da üstesinden gelerek Trump’ı yeneceği tezini savunuyor. Ancak bu sefer Biden’ın üstesinden gelmesi gereken problem kendi dışındaki meydan okumalar değil bizatihi kendi yaşadığı sağlık problemleri olduğu için seçmeni bu noktadan sonra ikna etmesi pek mümkün görünmüyor.

ÇEKİLMEK YA DA ÇEKİLMEMEK

Çarşamba günü Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris 24 Demokrat valiyle görüştü. Görüşme sonrası basın toplantısında yer alan üç vali, Biden’a destek açıklayarak parti içi bütünlüğü korumaya çalıştı. Başkan’la ‘dürüst’ biçimde görüşerek kaygılarını ilettiklerini söyleyen Minnesota, Maryland ve New York valileri, Biden yarışta kaldığı sürece kendisini destekleyeceklerini açıkladı. Bu açıklama, Biden yarışta kalmakta ısrar ettiği sürece parti elitlerinin eli kolu bağlı bir durumda olduğunun ifadesiydi. Biden’ın şimdiye kadar topladığı delege desteği ve kampanya bağışları adaylıktan vazgeçmesinin kendi kararına bağlı olduğu bir denklem yaratıyor. Seçim kampanyalarının fişinin çekilmesi bağışların kesilmesine bağlı ancak tek aday Biden olduğu için farklı adaya destek vermek isteyen bağışçıların gidecekleri başka bir adres de yok. Bu durumda Biden’ın çekilmeye ikna edilmesi dışında bir seçenek kalmıyor.

Şimdiye kadar görev başındaki siyasetçiler arasında Biden’ın yarıştan çekilmesi çağrı yapanların sayısı az. Sadece iki Temsilciler Meclisi üyesi bu çağrıyı yaparken on civarında senatör, temsilci ve vali de ‘endişe’ belirten açıklamalar yaptı. Şu an görevde olmayan ancak geçmişte görev yapmış siyasetçilerden de dört isim çekilme çağrısı yaptı. Bu sayıların önümüzdeki günlerde artması beklenebilir ancak Biden’ın devam kararı partinin ağır topları üzerinde şimdilik etkili oluyor. Biden’ın önümüzdeki günlerde basının karşısına daha fazla çıkarak endişeleri gidermeye çalışacağı basına yansıdı. Bu süreçte göstereceği güçlü performansla münazarayı unutturmaya çalışacak ancak bunun parti için yeni bir aday bulmak adına zaman kaybından başka bir şey olmayacağı açık.

BAŞKA ADAY BAŞARILI OLABİLİR Mİ?

Öte yandan Demokratların yeni bir aday çıkarması durumunda dahi Trump’ı yenemeyeceklerini savunanlar da var. Biden’ın yardımcısı Harris’in adaylığı etrafında bir formül üreterek partiyi birleştirmeye çalışması mümkün ancak Harris’in Trump karşısındaki şansının Biden’dan da az olması bu senaryoya muhalefeti artıracaktır. Biden’ın bir şekilde çekilme kararı alması durumunda parti kongresinde en çok oy alan isimlerin oluşturacağı bir ikilinin kazanma şansı daha fazla olacaktır ancak Harris’in dışlandığı bir senaryo da parti içinde sıkıntı yaratabilir. Biden’ın adaylığında ısrar etmesi durumunda seçmeni ikna etmesi zor olacak. Buna karşın adaylıktan çekilmesi durumunda Demokratların yeni bir adayla seçmeni ikna etmesi de kolay olmayacak.

Münazara sonrasında oy vermesi muhtemel seçmenler arasında yapılan bir New York Times anketi, Trump’ın tartışma öncesindeki üç puanlık farkı altı puana çıkardığını gösteriyor. Daha önce hata payı içinde görünen ve başa baş bir yarış olacağı yorumlarına neden olan fark artık Trump’ın kazanacağını gösterir hale geldi. Biden ise geçmişte kendi adaylığının sonunu ilan eden anketleri yanıltarak başarılı olduğuna güveniyor ve bunu tekrarlayabileceğini düşünüyor. Biden kampanyası da geçmişte eşi ve kızını trafik kazasında kaybetmesi, oğlunun 46 yaşında beyin kanserine yenik düşmesi, 2016’da Hillary Clinton lehine yarışa girmemesi ve 2020’de kampanyası bittiği denen anda siyahilerin desteğiyle partinin adayı haline gelmesi gibi örnekleri veriyor. Biden bitti dendiği anda tekrar geri gelip başarılı olan bir lider olarak sunuluyor. Trump’a karşı da aynı senaryonun tekrarlanacağını ve Biden’dan başkasının Trump’ı yenme şansı olmadığını savunuyorlar.

Bu argümanın ne Demokratlar ne de genel seçmen nezdinde başarılı olma ihtimali var zira Biden’ın sağlık problemlerinin bir defaya mahsus olmadığı ve önümüzdeki dört sene içinde daha da ağırlaşacağı açık. Bu tür tezlerin Biden ve yakın çevresinin yarışa devam kararını meşrulaştırmak için üretildiği ve sırf anti-Trump tezlerle seçimin kazanılamayacağı da açık. Şu aşamada krizin temelinde Biden’ın adaylığının kendisi var ve bu mesele hızlıca açıklığa kavuşmadığı sürece Demokratların bütünlük sağlayarak Trump’a karşı başarılı olması mümkün görünmüyor. Demokratlar şu aşamada Biden’a karşı bayrak açmak istemiyor ve ikna yoluyla bırakmasını tercih ediyor ancak Biden’ın ısrarının devam etmesi çekilme çağrılarını kaçınılmaz hale getirecektir.

[Yeni Şafak, 5 Temmuz 2024]