3 Ocak 2019 | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüştü.

Analiz: Ovaköy Sınır Kapısı Kapsamında Türkiye-Irak İlişkileri

Bu analizde açılması gündemde olan Ovaköy sınır kapısının Türkiye-Irak ilişkilerine ve Türkiye’nin bölgesel güvenliğine olan etkisi değerlendirilmektedir.

Bu analizde açılması gündemde olan Ovaköy sınır kapısının Türkiye-Irak ilişkilerine ve Türkiye’nin bölgesel güvenliğine olan etkisi değerlendirilmektedir. Ovaköy sınır kapısı projesi yeni olmamakla birlikte yakın zamanda tekrardan gündeme gelmiştir. Birçok yetkili sınır kapısı projesini dillendirerek en kısa zamanda çalışmalara başlanması gerektiğini belirtmektedir. Ovaköy projesinin gerçekleşmesi durumunda Ankara-Bağdat ilişkileri birçok açıdan etkilenecektir. Ekonomik açıdan Habur üzerinden sürdürülen ticaret genişleme imkânı yakalayacak ve iki ülke doğrudan bir hatla birbirine bağlanacaktır. Habur Sınır Kapısı’na alternatif oluşturulması hem taşıma maliyetlerini azaltırken hem de ikili ticarette Irak Merkezi Hükümetinin bölgedeki kontrolünün artmasının yolunu açacaktır. Projenin siyasal anlamda da yansımaları olacaktır. Bu süreç Türkiye’nin Irak Merkezi Hükümetiyle olan ilişkilerinin yanında Türkiye-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ilişkilerini de etkileyecektir. Benzer şekilde Bağdat-Erbil ilişkilerinin de bu durumdan etkilenmesini beklemek gerekir. Ovaköy’den Bağdat’a uzanan güvenli bir hattın oluşması bölgede Merkezi Hükümetin kontrolünü artırırken Türkiye’nin bölgede etkin olabilmesinin yolunu da açabilecektir. Bu durum Türkiye-IKBY ilişkilerinde yeni bir boyut olarak değerlendirilebilir. Irak içi siyaset dengeleri açısından bakıldığında Bağdat yönetimi Türkiye’yle kuracağı doğrudan ilişki sayesinde IKBY karşısındaki pozisyonunu güçlendirebilecektir. Son olarak Türkiye-Irak ilişkilerinin istikrar kazanması uzun vadede Sincar bölgesinde konuşlanan PKK’yla mücadelede yeni bir başlangıç noktası oluşturabilecektir..

Etiketler: