SETA > Analiz |
Analiz 15 Temmuz Darbe Girişiminde Medya

Analiz: 15 Temmuz Darbe Girişiminde Medya

Analiz, 15 Temmuz Darbe Girişimine dahil olan radyo, televizyon, gazete, sosyal medya, güvenlik kameraları, akıllı telefonlar ve selalar gibi iletişim kanallarını toplumsal etkileriyle birlikte sorgulamaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Medya, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yaşanan hemen her kriz, kaos ve darbe süreçlerinde aktif rol üstlenmiş ve sonuca doğrudan tesir etmiştir. Genel ve geleneksel olarak özellikle darbe teşebbüslerine "uyumlu" hareket eden medya, 15 Temmuz 2016 gecesi patlak veren kalkışmada ise sokaklara dökülen halkla birlikte hareket etmiştir. Kurumsal medyanın takındığı tavır, diğer bireysel ve kitle iletişim araçlarıyla birlikte güç kazanmış ve darbe girişiminin akamete uğratılmasına yardımcı olmuştur. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca da sistemli bir şekilde kullanılmaya çalışılan iletişim mekanizmaları, meydanların sarsılmaz duruşunu hem kayıt altına almış hem de organize etmiştir.

Bu analiz, bu açıdan FETÖ’ye hizmet eden birçoğu üst rütbeli askerin yürüttüğü kalkışma sürecine dahil olan radyo, televizyon, gazete, sosyal medya, güvenlik kameraları, akıllı telefonlar ve selalar gibi iletişim kanallarını toplumsal etkileriyle birlikte sorgulamaktadır. Bu amaçla darbe girişimi sürecinde ağırlıkla Türkiye’deki medya iletişim parametrelerinin nasıl yönetildiği, ne tür etkiler yarattığı ve ne gibi önlemleri gerekli kıldığı ele alınmaktadır..