SETA > Yorum |
Zor Zamanlarda STK lar

Zor Zamanlarda STK’lar

Sivil Toplum Kuruluşu diyoruz ama bu işin esası vakıf bilincine dayanır. Deprem bölgesine yardım götüren kurumların birçoğunun ismini hiç duymadınız ya da bu süreçte ilk kez duydunuz. Vakıflarda düstur, yapılan işin kendisidir; tanıtıma ya hiç ihtiyaç duyulmaz ya da en iyi ihtimalle tanıtım ikinci planda tutulur ama kati suretle yapılan işin önüne geçmez hiçbir zaman.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) aslında hayatımızın her döneminde farklı imkanlarıyla karşımıza çıkan, adeta sosyal hayatımızın bir parçası olagelmiş kurumlardır ancak çoğu zaman biz hangi kurumun ne tür hizmetlerinden istifade ettiğimizi hatırlamayız bile. Oysa zor zamanlarda ilk akla gelen kurumlar hep onlardır ve böyle durumlarda daha çok görünür olduklarına şahit oluruz. İnsani yardım çalışmaları, eğitim faaliyetleri, sportif faaliyetler, gençlik çalışmaları, burs desteği ve yurt imkanları; STK’ların yaygın faaliyet yürüttüğü alanlardan en bilindik olanlarıdır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi STK gönüllüleri aslında hep sahadadırlar. Onları çok yakın bir tarihte, pandemi döneminde devlet kurumlarıyla el ele yardım dağıtırken görmüştük. Ramazan ayı geldiğinde Ramazan kumanyası dağıtırlar, Kurban Bayramı’nda ise farklı bir telaş vardır. Dünyanın dört bir yanında STK gönüllüleri yardım dağıtmak için hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturarak ülkemizi temsil eden güzel örneklere imza atarlar.

Dünyanın En Yardımsever Ülkesiyiz

Ülkemiz insanının yardımlaşma konusundaki kadirşinaslığını tüm dünya biliyor aslında. Rakamlar da bu gerçeği doğruluyor, GSMH’ye oranla dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesi Türkiye. Bu bilgilerin yaşanan depremlerle ne ilgisi var, diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak STK’ların her anlamda önemli bir kapasite gelişimi gösterdiklerini...

Devamını Kriter sitesinde okumak için tıklayın: Zor Zamanlarda STK’lar

[Kriter, 1 Mart 2023].