Perspektif: Yunanistan’da SYRIZA’nın Yeni Zaferi | Çipras için Esas Zorluk Şimdi Başlıyor

Yunanistan'ı erken seçime götüren süreç nasıl gelişti? Seçim sonuçlarının Türkiye-Yunanistan ilişkilerini nasıl etkilemesi beklenebilir?

“Eski sistemle yüzleşme” Yunanistan’ın en büyük partisi olan Radikal Solun Güçbirliği Partisi’nin (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras’ın son yıllarda sıkça kullandığı bir slogandı. Çipras, Yunanistan’ı 20 Eylül seçimine götüren süreçte de eski siyasi sistem ve onun kalıntılarıyla yüzleşilip siyasi ve sosyo-ekonomik bakımdan yeni bir başlangıç yapılmasının gereğini vurguladı. Seçim sloganını “Yarınları kazanıyoruz” olarak belirleyen SYRIZA, Yunanistanlı seçmenin karşısına yeni bir ülke tahayyülü ile çıktı.

20 Eylül gecesi açıklanan seçim sonuçları, ülkenin genel hatlarıyla “eski sistemle” ve “eski dönemle” yüzleşme noktasında pek fazla yol kat edememiş olduğunu gösterdi. Çipras’ın seçim öncesindeki söylemlerine, mesajlarına ve çıkışlarına rağmen, 25 Ocak erken seçiminden 8 ay sonra Yunanistan olduğu yerde sayıyordu. 25 Ocak seçimiyle 20 Eylül seçiminin karşılaştırması bu gerçeğe ışık tutuyor.

Etiketler: