Hilal Barın

Hilal Barın

Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyoloji anadal Psikoloji yandal olmak üzere lisans eğitimini tamamladı. Gazi Üniversitesi'nde Siyaset ve Sosyal Bilimler Alanı’nda yüksek lisansını “İslamofobi: Bir Irkçılık Çeşidi ve Nefret Suçu” teziyle tamamladı. Gazi Üniversitesi’nde Siyaset ve Sosyal Bilimler Alanı’nda "Göç ve entegrasyon ilişkisi" üzerine doktora tez çalışmasını yürütmektedir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde araştırma görevlisi olan Barın, sekiz yıldır SETA'da çalışmaktadır. Bunun yanı sıra AKDER'in (Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği) ve birçok sivil toplum kuruluşunun Ankara temsilciliğini yapmıştır. Avrupa, göç, entegrasyon, İslamofobi, insan hakları, azınlıklar, Suriyeli mülteciler ve Kürt sorunu üzerine çalışmalarını yürütmektedir.
  • İslamofobinin Amerika'da milyonlarca doların döndüğü bir çarkı beslemek için özel olarak üretildiğini biliyoruz. İslamofobik gruplar bulabildikleri her imkânı nefret mesajlarını kitlelere ulaştırmak için kullanıyor.
  • Charlie Hebdo saldırısı sadece Avrupa'daki İslam düşmanlığını değil, bizdeki İslamofobiyi de gündeme getirdi.
  • PEGİDA Almanya'da aşırı sağ söylemin ırkçılığına bir kılıf bulmuş ve bunun üzerinden kitlelere ulaşıyor.
  • İslamofobi'nin Müslümanlar üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve neticede onları, özellikle Müslümanların azınlık olduğu Batı ülkelerinde, toplumdan dışlayıcı ayrımcı uygulamaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
  • Resim Yok
    YEREL seçimlere kısa süre kala siyasette simgeler üzerinden yürütülen bir hareketlenme var. Sürpriz açılımlarıyla gündeme gelen CHP her ne kadar Türk seçmeninin hafızasını hafife alsa da 25 Aralık’ta SETA Vakfı’nda düzenlenen ‘22 Temmuz’dan 29 Mart’a Siyaset: CHP’ başlıklı panelden sonra edindiğim izlenim gerçeğin hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Gazeteci yazar Tarhan Erdem, Doç. Dr. Tanju Tosun ve Doç. Dr. Nur Betül Çelik’in katılımıyla gerçekleşen panelin konusu geçen süre içinde CHP’yi değerlendirmek idiyse de konuşmalar medya’da ‘çarşaf açılımı’ olarak yer alan gelişmeye odaklandı.