Hacı Mehmet Boyraz

Hacı Mehmet Boyraz

Araştırma Asistanı, Avrupa Araştırmaları, İstanbul
2016 yılında Katip Çelebi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (ana dal) ve Siyaset Bilimi & Kamu Yönetimi (çift ana dal) bölümlerinden mezun olan Hacı Mehmet Boyraz, 2018 yılında Türk-Alman Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler programında Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Temmuz 2016’da SETA İstanbul Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü’nde Araştırma Asistanı olarak göreve başlayan ve şu anda Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doktora öğrencisi olan Boyraz’ın akademik ilgi alanları arasında Avrupa’da aşırı sağ oluşumlar, Kıbrıs barış müzakereleri, Türk dış politikası ve Türkiye-AB ilişkileri yer almaktadır.

Direktörlük

  • Bu rapor her ne kadar kamuoyunu bilgilendirme saiki ile hazırlansa da Birleşik Krallık’ta örgütün iç yüzünün anlaşılması ve örgüte daha fazla alan açılmaması amacıyla iş birliği mekanizmalarının devreye sokulması için motivasyon sağlamayı ve ilişkilerde gelecekte muhtemel problemli alanların oluşmamasına yönelik ikazlarla ikili ilişkilere katkı sunmayı amaçlamaktadır.
  • May hükümetinin, parlamentodaki tarihi hezimetin ardından AB ile yeni bir müzakere sürecini tercih etmesi halinde kısa süre içerisinde yeni bir ayrılık planı hazırlaması ve meclise sunması gerekiyor.
  • Brexit nedir ve bugüne kadar ne yaşandı? Hükümetin 14 Kasım’da aldığı kararın içeriği nedir? Kararın iç siyasetteki yansımaları nasıl oldu? Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Yeni bir referandum mümkün mü?
  • Brexit sonrası dönemde ikili ilişkilerde en çok güçlenmesi beklenen alan hiç şüphesiz ekonomi olacak. Brexit'in ardından imzalanacak serbest ticaret anlaşması, ticaret hacminin kısa sürede 20 milyar dolara yükselmesini sağlayabilir.
  • Brexit’e dair Londra’nın önünde iki alternatif var. Ya AB ile yürütülen müzakerelerin bir anlaşmaya varılmadan öngörülen tarihte sona erdirilmesi ya da müzakerelerin oldukça yavaş seyretmesinden ötürü bitiş tarihinin 1,5-2 sene daha uzatılması.
  • Birleşik Krallık'taki erken genel seçimlerde, parlamentoda çoğunluk için gereken 326 milletvekiline hiçbir parti ulaşamadı. Seçim sonrası Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker'ın 'Breturn' açıklaması ise Brexit müzakereleri hakkında yeni gündem oluşturdu.