Fahrettin Altun

İstanbul Genel Koordinatörü & SETA Genel Koordinatör Yardımcısı
İbn Haldun Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Fahrettin Altun, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini iki yıl sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. “McLuhan ve Baudrillard’ın Medya Teorileri Üzerinde Karşılaştırmalı Analizi" tez konulu doktorasını ise 2006 yılında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı ve Utah Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Middle East Critique, Perceptions, Toplum ve Bilim, Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi, Euro Agenda, Sivil Toplum ve Divan dergileri için yazılar yazdı. The Turkish AK Party and Its Leader: Criticism, Opposition and Dissent, Modern Türkiye’de Siyasal Düşünce (Vol. 6 İslamcılık), Sivil Toplum: Farklı Bakışlar, Küresel Güçler kitaplarına ise bölüm yazılarıyla katkıda bulundu. Ayrıca, Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (Küre, 2011 (3rd edition), Türkiye’de Basın Özgürlüğü (SETA Yayınları, 2016) ve The Triumph of Turkish Democracy: The July 15 Coup Attempt And Its Aftermath (SETA Yayınları, 2016) kitaplarını yazdı. Akşam gazetesinde köşe yazarlığı ve Anlayış dergisinin baş editörlüğünü yapmış olan Altun, şu anda Sabah ve Daily Sabah gazeteleri için yazmakta ve siyasi ekonomik ve sosyal konuları kapsayan aylık dergi Kriter’in baş editörlüğünü yapmaktadır. Altun iki sene boyunca TRT 2 ve TRT Haber’de yayımlanan “Ayrıntı” adlı canlı televizyon programını sundu. Şimdi ise TRT 1’de “Enine Boyuna” ve TRT Haber’de “Dışa Bakış” adlı televizyon programlarında yer almaktadır. Bunlara ek olarak, SETA İstanbul’un Genel Koordinatörü olarak görev yapan Altun’un araştırma odağı, medya ve iletişimin sosyolojisi, siyasi iletişim, sosyal medya, Türk modernleşmesi ve siyasi kültürüdür.
  • Kitap 15 Temmuz darbe girişiminin medya ve iletişim yönlerine mercek tutarak tartışmaktadır.
  • 15 Temmuz’un doğru bir şekilde anlaşılması ve hafızalarımızda her daim canlı kalması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu açık. Bu kitap, anlamlandırma sürecine önemli bir katkıda bulunacak.
  • Bu kitap, Türkiye’de basın özgürlüğü tartışmalarını yeni bir bağlama taşımak, basın özgürlüğünü siyasi amaçlar için araçsallaştıran tutuma alternatif sunmak, Türkiye’de basın özgürlüğü önündeki yapısal problemleri resmetmek amacını taşımaktadır.