Yargı Milli İradenin Yansıdığı Bir Yer Olmalı

Gündemdeki HSYK tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, AK Parti'nin, yargının milli iradenin yansıdığı bir yer olmasını istediğini belirtti.

Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Siyaset 24 programında gündemdeki HSYK tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, AK Parti’nin, HSYK’nın mevcut yapısının değişmesi gerektiği kararında olduğunu belirterek, HSYK’nın yapısının RTÜK yapılanmasına benzer bir şekilde değiştirilebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Yeni yapılanmaya göre, HSYK’nın, her partinin Meclisteki sandalye sayısına göre üye seçebileceği bir kurum halini alabileceğini belirten Ete, bir diğer alternatifin ise Hâkimler ve Savcılar kurumlarının birbirlerinden ayrılabileceğini belirtti.

Bu durumun AK Parti’nin, yargının milli iradenin yansıdığı bir yer olması isteği neticesinde gündeme geldiğini aktaran Ete, önerinin muhalefet partileri açısından bulunmaz bir teklif olduğunu vurguladı. Bu teklif ile birlikte AK Parti’nin kendi avantajlarının bir kısmını muhalefetle paylaşıma açacağını belirten Ete, siyasi partilerin tek yönlü bakışlarından kurtulup bu fırsatı değerlenmeleri gerektiğinin altını çizdi. 

Etiketler: